Kryterium dochodowe przy 500 plus? Minister tłumaczy

Z kraju

Elżbieta Rafalska o kryterium dochodowym w 500 plusTVN24BiS /
wideo 2/4

Nie wprowadzamy dodatkowego kryterium dochodowego w programie Rodzina 500 plus - zapewniła w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak podkreśliła, to program o charakterze powszechnym, bez kryterium dochodowego od drugiego dziecka.

Minister odniosła się do doniesień medialnych w sprawie ewentualnych zmian w programie. Sprawa ma związek z wywiadem minister dla radiowej Jedynki. Zwróciła uwagę wtedy, że pomysłów na zmianę programu 500 plus jest wiele.

- Przypominam i chłodzę gorące trochę głowy, że to jest dopiero trzeci rok obowiązywania programu. Przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie się zastanowić nad tym, czy kryterium dochodowe będzie polegało zmianie, świadczenie weryfikacji, bo mamy też inflację. Ale trzeba to robić po głębokim przemyśleniu i dzielić się tym wtedy, gdy jest wstępna akceptacja do tych wszystkich różnych pomysłów - powiedziała.

Program bez zmian

Rafalska podkreśliła w piątek w rozmowie z PAP, że nie będzie żadnych zmian w programie Rodzina 500 plus i wprowadzenia dodatkowego kryterium dochodowego.

- Nigdy i nigdzie takie określenia nie padły. Mówiąc o weryfikacji dochodów nie odnosiłam się do wprowadzenia dodatkowego kryterium dochodowego. Stanowczo to dementuję. Rodzina 500 to program o charakterze powszechnym, bez kryterium dochodowego od drugiego dziecka. Takie rozwiązania są w większości państw UE. Rząd Prawa i Sprawiedliwości oderwał jako pierwszy politykę rodzinną od polityki socjalnej - powiedziała minister. Minister potwierdziła to na Twitterze. "Nie ma mowy o wprowadzeniu żadnego dodatkowego kryterium dochodowego w programie Rodzina 500 plus" - czytamy.

500 plus

W ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: