Z kraju

Rafalska: przedwczesne mówienie o rozszerzeniu 500 plus

Z kraju

[object Object]
Rodzina 500 plus może objąć więcej dzieci. Wystąpienie Beaty SzydłoTVN24 BiS
wideo 2/2

Przedwczesne jest dziś mówienie o rozszerzeniu programu Rodzina 500 plus; tego typu prace nie trwają w ministerstwie - podkreśliła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister odniosła się do słów wicepremier Beaty Szydło na temat programu 500 plus. W poniedziałek podczas spotkania z mieszkańcami Leszna (Wielkopolskie) w miejskim teatrze wicepremier była pytana o przyszłość programu 500 plus i o jego ewentualne modyfikacje.

Jak zapewniła, program z pewnością będzie kontynuowany. Nie wykluczyła też, że w 2019 r. uda się go poszerzyć.

Minister wyjaśnia

- Dzisiaj jest przedwczesne mówienie o rozszerzeniu programu 500 plus. Tego typu prace nie trwają w ministerstwie. Na 2018 r. budżet został zaplanowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami - powiedziała minister. Zaznaczyła, że do tej pory wydano ok. 2,6 mln decyzji o wypłacie świadczenia. - Każda z nich ma wartość co najmniej 6 tys. zł - mówiła. Zwróciła uwagę, że niedawno wprowadzono niewielkie zmiany w programie Rodzina 500 plus. - Mamy nowy okres zasiłkowy od 1 października i będzie trwał on do 30 września. Mamy na to policzone pieniądze - zaznaczyła Rafalska. Wyjaśniała, że pod koniec 2018 r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. - Nowe decyzje wydawane są na 2018 i 2019 r. Wygląda na to, że do końca kolejnego okresu zasiłkowego nie są planowane żadne zmiany i w ministerstwie też nie pracujemy nad nim" - oświadczyła minister. Podkreśliła, że rozmawiała z wicepremier na temat jej wypowiedzi w Lesznie. - Rozmawiałam z panią premier, która mówiła, że powiedziała to w trybie przypuszczającym, że niewykluczone są zmiany w programie 500 plus, że nie było to rozstrzygające i że nie przesądzała, że tego rodzaju zmiana zostanie wprowadzona - dodała Rafalska. Szef gabinetu premiera Marek Suski powiedział we wtorek, że kwestia poszerzenia programu 500 plus nie była na razie dyskutowana podczas obrad rządu. - To indywidualny pomysł wicepremier Beaty Szydło; premier Mateusz Morawiecki dowiedział się o nim z mediów - mówił.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości