Rafalska o wolnej Wigilii: szczytny cel, dlaczego go nie zrealizowano przez osiem lat?

Z kraju

Dodatkowe dni wolne od pracy. Komentarz Elżbiety Rafalskiejtvn24
wideo 2/3

Dlaczego tych szczytnych celów nie zrealizowano w ciągu ośmiu lat, kiedy Polskie Stronnictwo Ludowe miało dwóch ministrów? – pytała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do projektu PSL-UED, przewidującego, że Wigilia i Wielki Piątek będą wolne od pracy.

Klub PSL-UED złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, który zakłada, że dniami wolnymi będą: Wielki Piątek i Wigilia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2019 roku. Minister Rafalska proszona przez dziennikarzy o opinię o tym projekcie, powiedziała, że zawsze będzie zwolenniczką tego, "żeby w okresie przedświątecznym, szczególnie kobiety i rodziny miały trochę wolnego czasu". Zwróciła uwagę, że zwyczajowo w Wigilię kobiety - jeśli tylko jest to możliwe - kończą pracę wcześniej.

Dlaczego nie wcześniej?

- W takich sytuacjach, w których jak w kalejdoskopie są prezentowane pomysły tych, którzy jeszcze niedawno rządzili, pytam się, dlaczego tych szczytnych celów nie zrealizowano w ciągu ostatnich ośmiu lat, kiedy Polskie Stronnictwo Ludowe miało swoich dwóch ministrów - pana ministra (Władysława) Kosiniaka-Kamysza i panią Jolantę Fedak i nie było przeszkód, żeby to zrobić - powiedziała szefowa MRPiPS. - My realizujemy swój własny program - podkreśliła Rafalska i zaznaczyła, że nie zapoznała się jeszcze w projektem PSL-UED.

- Nie są to też propozycje nowe, one co jakiś czas rzeczywiście wracają i warto się nad nimi zastanowić, ale zawsze jest inna odpowiedzialność tych, którzy już rządzili, a dzisiaj przygotowują tylko projekty - powiedziała.

Brak szacunków

Projektodawcy przekonują, że proponowane przepisy nie wpłyną na budżety jednostek samorządu terytorialnego, jednak – jak zastrzeżono – "może skutkować (to) obniżeniem dochodów budżetu państwa". "W opinii wnioskodawców, możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych. Trudno jednak do końca w pełni oszacować koszty, jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię" - napisano w uzasadnieniu projektu. Zwrócono również uwagę, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji i na Węgrzech. Z kolei Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w 15 państwach Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują m.in.: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24