Z kraju

Rafał Hirsch: pięć najważniejszych ustaleń porozumienia rządu z górnikami. Czym różni się od planu początkowego?

Z kraju

Górnicy podpisali porozumienie z rządem
tvn24Górnicy podpisali porozumienie z rządem

Rząd dogadał się z związkami zawodowymi górników i podpisał z nimi porozumienie. Wszystko wydarzyło się w 10 dni po przedstawieniu przez rząd swojego początkowego planu zmian w Kompanii Węglowej. Czym różni się porozumienie od planu początkowego?

Po pierwsze wygląda na to, że rząd zrezygnował z czegoś, co uważał za kluczowe, czyli ze zmiany systemu wynagradzania w Nowej Kompanii Węglowej

Rząd rezygnuje ze zmiany zasad wynagradzania w kopalniachdokumenty rządowe

Po drugie rząd chciał, aby spośród 11,3 tys. osób zatrudnionych w czterech najgorszych kopalniach KW, około 3 tys. w ciągu najbliższych dwóch lat odeszło dobrowolnie, biorąc spore odprawy. W porozumieniu nie ma na ten temat ani słowa. Czyli liczba zatrudnionych, która miała się zmniejszyć o około 7,8 tys. osób może się zmniejszyć o około 4,4 tys. osób – 2,3 tys. ma iść na emeryturę, a około 2,1 tys.a na urlopy górnicze, które będą trwać aż do emerytury.

Obecnie w Kompanii Węglowej pracuje około 47 tys. osób, redukcja zatrudnienia wyniesie zatem niecałe 10 proc.

Po trzecie coraz jaśniejsze się staje, że Kompania Węglowa ma przeżyć dzięki pieniądzom z Węglokoksu. W porozumieniu jest mowa o tym, że Nowa Kompania Węglowa powstanie „na bazie majątku Węglokoksu”, a do tego kopalnia Bobrek-Centrum ma zostać Węglokoksowi sprzedana, czyli KW dostanie od Węglokoksu gotówkę za jedną kopalnię, co powinno złagodzić problem związany z płynnością finansową Kompanii.

Po czwarte w porozumieniu ze związkami znalazł się niesamowicie ciekawy punkt o tym, że ma ono obowiązywać także w przyszłości, przy ewentualnych przypadkach restrukturyzacji w innych spółkach węglowych (czyli na przykład w JSW albo Katowickim Holdingu Węglowym).

Porozumienie ze związkowcami może dotyczyć też innych spółek węglowychtekst porozumienia rządowo-związkowego

Po piąte porozumienie generalnie nie blokuje możliwości restrukturyzacji Kompanii Węglowej, natomiast w kilku miejscach podkreśla, że plany naprawcze w kopalniach, wraz z ustaleniem poziomu zatrudnienia, mają być przygotowywane z udziałem związków zawodowych. Strony porozumienia (a więc także związki zawodowe) gwarantują wykonanie tych procesów.

Jeśli ktoś ma ochotę na samodzielne porównanie pierwotnego planu rządowego i porozumienia ze związkowcami, to ten pierwszy plan jest TU, a porozumienie jest TU

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości