OFE, inflacja, euro i gaz. Rafał Hirsch odpowiada na najważniejsze pytania z 2014 roku

Podsumowanie roku według Rafała HirschaShutterstock/TVN24

Na początku 2014 roku zamiast prognoz postawiłem 16 pytań, które moim zdaniem były wtedy najważniejszymi pytaniami na rozpoczynające się 12 miesięcy. Warto dziś sprawdzić, czy mamy już na nie odpowiedzi i czy faktycznie okazały się one takie ważne.

No to przeżyjmy to jeszcze raz:

1. Ile osób zostanie w OFE?

Zapisy Polaków do OFE były jednym z najbardziej pasjonujących wydarzeń dotyczących polskiego rynku w 2014. Ostateczny wynik - ponad 2,5 mln osób przerósł oczekiwania największych optymistów i spowodował, że rynek OFE wciąż jeszcze ma jakiś sens. Ale z drugiej strony to za mało, aby uchronić giełdę przed spadkami związanymi z obowiązkowymi przelewami gotówki z OFE do ZUS w ramach tak zwanego suwaka.

2. Czy w Polsce i nie tylko w niej zaczną rosnąć jednostkowe koszty pracy i pojawi się presja płacowa?

Jednostkowe koszty pracy wg ostatnich danych z NBP wzrosły w trzecim kwartale w całej gospodarce o 0,5 procent. To niewiele, ale i tak więcej niż pod koniec 2013 czy na początku 2014. Płace w gospodarce rosły w tym roku o 3,5-4 proc. - nieco szybciej niż w 2013. Ale o presji płacowej wciąż trudno mówić.

3. Czy w Polsce i na świecie powróci inflacja?

Nie powróciła, a nawet wręcz przeciwnie. Deflacja w Polsce to -0,6 proc. rocznie.

4. Czy może jednak strefa euro ponownie wpadnie w deflację i recesję?

Strefa euro jako całość jest na pewno bliżej deflacji i recesji niż rok temu. W recesję wpadły niektóre kraje, np. Włochy, Niemcy pod koniec roku mają prawie zerowy wzrost. Inflacja znika, zdaniem niektórych ekonomistów w grudniu spadnie do -0,1 proc. Kraje południa strefy euro mają już dość wyraźną deflację.

5. Jakie efekty przyniosą stress testy największych banków w strefie euro?

Nie było najgorzej, stress testy miały praktycznie tylko jedną ofiarę - włoski Banco Monte Paschi di Siena, który spadł przez to na giełdzie o kilkadziesiąt procent i teraz szuka kupca, ewentualnie dodatkowego kapitału. Ale generalnie banki strefy euro są w dobrej kondycji.

6. Czy ograniczenie łagodnej polityki Fed wywoła ucieczkę kapitału z rynków wschodzących?

Generalnie tak, waluty krajów wschodzących potraciły w tym roku bardzo wyraźnie do dolara, chociaż jasność obrazu zaburzają inne przyczyny tej przeceny, czyli wojna rosyjsko-ukraińska i przecena ropy naftowej, która wywołała załamanie się walut eksporterów ropy.

7. Jaki wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskają partie otwarcie antyunijne?

Wynik był większy niż poprzednio i najlepszy w historii, ale też dalece zbyt mały, aby wywołać jakościową zmianę w Brukseli. Partie antyunijne są już w stanie na przykład doprowadzić do wotum nieufności wobec szefa Komisji Europejskiej, ale oczywiście nie są w stanie tego wotum wygrać.

8. Do czego doprowadzi wzrost napięcia politycznego pomiędzy Japonią i Chinami?

Na razie do niczego, bo napięcie przestało rosnąć, zwłaszcza po spotkaniu premierów obydwu państw na szczycie państw Pacyfiku w Pekinie.

9. Jak Turcja poradzi sobie z ogromnym długiem przypadającym do spłacenia w 2014 roku przy ostrym kryzysie politycznym?

Poradziła sobie bardzo dobrze dzięki drastycznej podwyżce stóp procentowych w styczniu, która przyhamowała ucieczkę kapitału i uspokoiła rynek. Bardzo pomogła też tańsza ropa - dzięki spadkowi cen Turcja mniej wydaje na import ropy, przez co zmniejsza deficyt w handlu z zagranicą, co też poprawia jej wizerunek na rynkach.

10. Czy będziemy bliżej masowego i niedrogiego wykorzystywania drukarek 3D w przemyśle i całej gospodarce?

Bliżej jesteśmy na pewno, ale przełom nie nastąpił.

11. Czy władze państw będą się zgadzać na używanie dronów do działalności komercyjnej, np. pocztowej?

Rok 2014 był na tyle ciekawy, dynamiczny i wybuchowy, że o problemach związanych z komercyjnym użyciem dronów wszyscy chyba zapomnieliśmy dawno temu. Jednak odnoszę wrażenie, że tu też postęp jest, ale raczej powolny niż rewolucyjny.

12. Czy Polsce uda się utrzymać nadwyżkę handlową?

Udało się. Nadwyżka za 12 miesięcy od listopada 2013 do października 2014 to 614 mln EUR.

13. Czy coś się ruszy w sprawie gazu łupkowego w Polsce?

Ruszyło się chyba tylko w kwestii nadziei i oczekiwań - to znaczy: nadzieje i oczekiwania zniknęły. A spadek cen ropy o ponad 40 procent dodatkowo osłabia gotowość światowych koncernów do finansowania kolejnych faz poszukiwań.

14. O ile Gazprom obniży nam ceny gazu, aby zmniejszyć opłacalność poszukiwań gazu łupkowego?

To pytanie będzie nadal aktualne w 2015, a aby zmniejszyć opłacalność poszukiwań łupków Gazprom nie musiał nic robić.

15. Czy Mieszkanie dla Młodych zdołuje ceny mieszkań na rynku?

Nie zdołowało, ale wzrostu cen na rynku nieruchomości też nie mamy. Wg badań NBP w trzecim kwartale średnia cena mieszkań w dziesięciu największych miastach Polski była o 2,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. W Warszawie ceny wzrosły o 1,2 proc., w Krakowie o 0,8 proc., a w Łodzi spadły o 3,1 proc.

16. Czy wejście Bułgarów i Rumunów na brytyjski rynek pracy pogorszy pozycję Polaków na tym rynku i czy w związku z tym część z nich postanowi powrócić do kraju?

W 2014 pierwszy raz od lat to nie Polacy złożyli najwięcej wniosków o NIN, czyli brytyjski numer ubezpieczenia (niezbędny, aby legalnie zarabiać), tylko Rumuni. Z żadnych danych nie wynika jednak, aby nasiliły się powroty Polaków z Wielkiej Brytanii do kraju.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN24

Pozostałe wiadomości

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PKP Cargo odwołała prezesa spółki Dariusza Seligę. Na stanowisku czasowo zastąpi go Marcin Wojewódka. Przyczyny tej decyzji nie są jeszcze znane. Według najnowszego raportu spółki, PKP Cargo w 2023 r. osiągnęła zysk netto w kwocie 82,10 mln zł, wobec 148 mln zł w 2022 r.

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Prezes PKP Cargo stracił stanowisko. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Rząd Węgier zażądał od sprzedawców detalicznych obniżenia cen paliw do średniej regionalnej. Firmy mają na to dwa tygodnie, w innym przypadku zostaną surowo ukarane. Podjęte działania to reakcja na drożyznę, z którą od kilku miesięcy zmagają się węgierscy kierowcy.

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Węgierski rząd stawia ultimatum. Daje dwa tygodnie na obniżenie cen

Źródło:
PAP

Na wtorkowej aukcji sprzedaży obligacji resort finansów sprzedał obligacje za łącznie ok. 5,78 mld zł. Przed przetargiem ministerstwo informowało, że zaoferuje papiery skarbowe za 6-10 mld zł. Szef resortu tłumaczy niskie zainteresowanie polskimi papierami "czynnikami zewnętrznymi". Analitycy PKO BP w porannym raporcie ocenili, że wtorkowa aukcja obligacji organizowana przez MF była najsłabszą aukcją regularną od lutego 2023 roku.

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Małe zainteresowanie polskimi obligacjami. Minister tłumaczy najgorszą aukcję od ponad roku

Źródło:
PAP

Rząd Włoch przyjął projekt ustawy, który przewiduje karę od roku do pięciu lat więzienia za szkody wizerunkowe wyrządzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. To pierwszy w Europie zbiór przepisów dotyczących AI.

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Sztuczna inteligencja pod kontrolą. To pierwsze takie podejście w Europie

Źródło:
PAP

Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, co jest jednym z najwyższych wyników spośród krajów Unii Europejskiej. Dłużej pracują jedynie Grecy, a na drugim końcu listy znaleźli się Holendrzy. Z kolei jeśli chodzi o równowagę między pracą a życiem, to Polska jest w ogonku zestawienia.

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Źródło:
PAP

Cena akcji Tesli dynamicznie rośnie mimo opublikowania bardzo słabych wyników za pierwszy kwartał. Inwestorzy jednak szybko puścili to w niepamięć i entuzjastycznie zareagowali na ogłoszenie przez Elona Muska ambitnych planów zwiększenia sprzedaży. Kluczową rolę odgrywa zapowiedź wprowadzenia tanich, dostępnych cenowo dla klasy średniej, modeli aut elektrycznych.

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Musk zapowiada nowe, ekonomiczne auto. Ceny akcji wystrzeliły

Źródło:
Reuters, CNBC

Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają zmniejszyć liczbę plastikowych opakowań. Zakaz obejmie między innymi foliowe opakowania na warzywa i owoce, jednorazowe kubki, saszetki na keczup, a nawet miniaturowe opakowania z szamponem czy żelem pod prysznic. Aby zmiany weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie.

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Źródło:
PAP

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, zapewniał w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie. Urząd nie chciał odpowiedzieć na pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl o przyczyny zwolnienia.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do wprowadzenia krótszego tygodnia pracy. Aż 76 proc. firm biorących udział w badaniu Konfederacji Lewiatan nie popiera pomysłu wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Największy sprzeciw wyrażają duże przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl