Rafał Hirsch: co będzie mieć strefa euro ze skupu obligacji?

b5b2f2a6-4a50-11e4-ae3c-0025b511229eEPA

Europejski Bank Centralny zadecydował o skupie obligacji skarbowych w strefie euro. Ma to pomóc w ożywianiu europejskiej gospodarki. Ale samym tylko skupem ECB nie jest w stanie tego celu samodzielnie osiągnąć, o czym zresztą dziś lojalnie uprzedzał.

Decyzja była oczekiwana, nie jest więc dla nikogo szokiem, a to co o niej sądzę i dlaczego uważam, że nie ożywi ona europejskiej gospodarki napisałem już dwa tygodnie temu. Dziś warto jednak uzupełnić obraz o kilka nowych elementów.

Aż pojawi się inflacja

Po pierwsze skup obligacji jest „open-ended”, czyli nie wiadomo kiedy się zakończy. W komunikacie wprawdzie mowa o wrześniu 2016 roku, ale należy to traktować jak „co najmniej” wrzesień 2016, bo mowa też o tym, że skup ma być prowadzony do momentu, w którym prognoza inflacji będzie wskazywać na to, że inflacja ta w niedalekim czasie osiągnie okolice 2 procent. Nikt nie wie, kiedy to nastąpi i raczej nikt nie wierzy w to, że nastąpi to przed wrześniem 2016 roku. Jeśli więc skup obligacji faktycznie ma zapobiegać deflacji podtrzymując oczekiwania inflacyjne w firmach i wśród konsumentów, to w strefie euro może to osiągnąć tylko skup bezterminowy (choć moim zdaniem to się i tak nie uda), ale skup z jasno określonym końcem nie miałby na to żadnych szans.

Gotówka bez reform

Po drugie Mario Draghi zaprezentował dziś ciekawe tłumaczenie, jak jego zdaniem skup obligacji może zadziałać. Otóż banki za wykupione od nich obligacje dostaną w zamian zapisy na swoich kontach depozytowych w ECB. To rodzaj gotówki, bo banki mogą się tymi depozytami rozliczać między sobą, ale cechą tej gotówki jest też to, że nie może ona opuścić ECB, a co najwyżej krążyć pomiędzy kontami depozytowymi różnych banków w ECB. Teraz dzięki skupowi obligacji tej gotówki będzie tam coraz więcej. A jak wiadomo, depozyty w ECB są od czerwca oprocentowanie ujemnie. Banki więc jako cały sektor będą teraz ponosić z tego tytułu coraz większe koszty związane z ujemnym oprocentowaniem. Nie będą mogły tej gotówki zabrać gdzie indziej, bo nie da się tego technicznie przeprowadzić. Draghi liczy więc, że banki będą chętniej ryzykować i chętniej udzielać nowych kredytów także po to, aby zarabiając na nich równoważyć sobie straty związane z depozytami w ECB. Cwanie pomyślane.

Ale też oczywiście, aby nowymi kredytami pobudzić inwestycje i co za tym idzie wzrost gospodarczy i inflację w miejsce deflacji (to główny cel skupu obligacji) nie wystarczy ochota banków do udzielania tych kredytów. Muszą być jeszcze chętni, którzy chcą ten kredyt wziąć. I tu Draghi powiedział bardzo ważne słowa. Podkreślił, że ECB tylko stwarza warunki do tego, żeby pojawił się wzrost gospodarczy. Natomiast, żeby on się faktycznie pojawił potrzebne są inwestycje. Aby pojawiły się inwestycje potrzebne jest zaufanie (czyli pewność firm, że inwestycje w przyszłości będą przynosić zyski). Aby pojawiło się zaufanie niezbędne są reformy strukturalne. Draghi wspomina o tym kolejny raz, w przeszłości nawet sugerował, jakie to powinny być reformy wskazując na potrzebę obniżenia podatków w strefie euro i liberalizacji rynków pracy. Niezależnie od tego, czy to dobre koncepcje, czy nie, tego oczywiście ECB nie jest w stanie załatwić, bo to zakres działania dla rządów. ECB dziś więc kolejny raz ostrzegł, że skup obligacji sam w sobie absolutnie niczego nie załatwi.

Plan Junckera

Chyba, że w sytuacji braku inwestycji prywatnych (ze względu na brak zaufania i brak reform) Unia Europejska postanowi rozkręcać gospodarkę za pomocą inwestycji publicznych. Jest przecież plan Junckera zakładający kilkaset miliardów euro na różnego rodzaju inwestycje właśnie. Jeden z ekonomistów zwrócił dziś uwagę, że w komunikacie ECB mowa jest o skupie obligacji emitowanych przez rządy strefy euro i instytucje strefy euro, takie jak różnego rodzaju fundusze pomocowe. Wystarczy więc plan inwestycyjny Junckera ubrać w formę instytucji – spółki, która może emitować obligacje, a wtedy ECB będzie mógł je skupić i dzięki temu zapewnić tym inwestycjom niezwykle tanie i praktycznie niewyczerpane źródło finansowania. Nie będzie to niezgodne z traktatami unijnymi finansowanie rządu przez bank centralny, bo będzie to dotyczyć ponadnarodowej spółki, a nie rządu. Z makroekonomicznego punktu widzenia takie finansowanie wydatków przez bank centralny może doprowadzić do inflacji, ale…przecież właśnie o to także chodzi. Zapobiec deflacji przywracając zgodnie z celem ECB 2 procent inflacji.

Niewykluczone, że za jakiś czas właśnie finansowanie przez ECB inwestycji zarządzanych przez instytucje unijne będzie najbardziej namacalnym konkretem z całego tego pomysłu i wtedy faktycznie może się okazać, że ECB przyczynił się do ożywienia gospodarczego w strefie euro. Bo na zapał unijnych rządów do reformowania swoich gospodarek raczej bym nie liczył.

EBC będzie skupował obligację. Jakie będą skutki tej decyzji?
EBC będzie skupował obligację. Jakie będą skutki tej decyzji?TVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Już niedługo czekają nas zmiany w rachunkach za prąd. Rząd planuje wprowadzić nową cenę maksymalną, a także bon energetyczny. Rozwiązanie ma jednak określony termin przydatności i pod koniec roku znów wrócimy do dyskusji o odmrożeniu cen prądu. Materiał Aleksandry Kąkol z magazynu "Polska i świat".

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Źródło:
TVN24

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako "cud gospodarczy". Reformy mające poprawić sytuację budżetową boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 procent.

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl