Rafał Hirsch: 10 najważniejszych pytań na rok 2015

Facebook - Cheerleaders Gdynia39fe0af4-89e5-11e4-8fae-0025b511229e

Rok 2014 był niesamowicie zaskakujący i bardzo ciekawy, a te najważniejsze sprawy pozostały nierozstrzygnięte. Dlatego 2015 może być jeszcze ciekawszy i nawet bardziej zaskakujący. A kluczowe będą odpowiedzi na tych dziesięć pytań:

1. Czy Rosji uda się ustabilizować inflację, a następnie sprowadzić ją w dół poniżej 10 procent oraz jak głęboką recesją Rosja za to zapłaci?

2. Czy właściciele amerykańskich pól z ropą z łupków ograniczą wydobycie z powodu zbyt niskich cen ropy i czy ropa przez to przestanie tanieć?

3. Czy nowe władze Grecji zdecydują się po styczniowych wyborach na zerwanie układu z Trojką i luźniejszą polityką fiskalną pomogą greckiej gospodarce w ożywieniu?

4. Czy minister finansów Mateusz Szczurek osiągnie swój cel i zejdzie z poziomem deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 procent PKB i czy agencje ratingowe podniosą nam za to ratingi?

5. Czy po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii rząd będą współtworzyć siły antyunijne (UKIP w Londynie i Podemos w Madrycie)?

6. Czy Janet Yellen i Fed zdecydują się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA po sześciu latach obowiązywania tam stóp zerowych i czy wywoła to dalsze umocnienie dolara na świecie?

7. Kogo wybierze nowy Sejm, Senat i (być może nowy) Prezydent do Rady Polityki Pieniężnej na nową kadencję rozpoczynającą się na początku 2016 roku?

8. Czy Mario Draghi i ECB zdecyduje się na uruchomienie skupu obligacji rządowych w strefie euro i czy przyniesie to jakikolwiek pozytywny efekt gospodarczy?

9. Czy (moim zdaniem pewne) bankructwo Ukrainy przebiegnie w sposób zorganizowany, bez większych turbulencji, czy też będzie związane z finansowym chaosem? A może jednak Zachód przeleje do Kijowa kolejne 20 mld USD i bankructwa nie będzie?

10. Czy zarządzający funduszami OFE wykorzystają większe od nowego roku maksymalne dopuszczalne limity inwestycji za granicą pozostawiając GPW w marazmie, czy będą się koncentrować na GPW, co być może doprowadzi do ożywienia na polskiej giełdzie?

Najważniejsze wydarzenia 2014 roku. Ukraina, Ebola, dżihadyści
Najważniejsze wydarzenia 2014 roku. Ukraina, Ebola, dżihadyściTVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafał Hirsch

Źródło zdjęcia głównego: Facebook - Cheerleaders Gdynia

Pozostałe wiadomości