Jest nowy prezes URE. Minister wręczył nominację

Z kraju

Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 rokuRMF FM
wideo 2/35

Rafał Gawin został nowym prezesem Urzędu Regulacji Energetyki - poinformowało w środę Ministerstwo Energii.

Gawin zastąpił na tym stanowisku Macieja Bando, którego kadencja upłynęła 2 czerwca. Prezesa URE wskazuje premier na 5-letnią kadencję.

"Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wręczył Rafałowi Gawinowi nominację na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jednocześnie minister podziękował Maciejowi Bando za dotychczasowa pracę" - poinformował resort we wpisie na Twitterze.

Ze informacji zamieszczonej na stronie urzędu wynika, że Rafał Gawin był dotąd zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich URE.

Do wybrania nowego prezesa URE potrzebne były dwa konkursy. Kancelaria Premiera Rady Ministrów informowała pod koniec czerwca, że ogłosiła powtórny konkurs na szefa URE, gdyż poprzedni z 30 kwietnia zakończył się bez wyłonienia żadnego kandydata.

Obowiązki

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest regulatorem rynku energii, centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji. Do kompetencji prezesa URE należy między innymi udzielanie i cofanie koncesji, zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła pod względem zgodności z ustawami i przepisami wykonawczymi.

To właśnie do prezesa URE spółki składają wnioski taryfowe na sprzedaż energii.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl