Radom zdobył drugie połączenie lotnicze

Z kraju

tvn24Lotnisko w Radomiu działa od ponad roku

Linie lotnicze Czech Airlines są drugim przewoźnikiem po Air Baltic, z którym podpisał umowę Port Lotniczy Radom. Narodowy przewoźnik Czech uruchamia w drugiej połowie września loty z Radomia do Pragi.

Jak poinformował w środę w Radomiu rzecznik Czech Airlines Daniel Sabik loty z Radomia do Pragi i z powrotem będą odbywały się od 18 września, trzy razy w tygodniu. Podróż będzie trwała około półtorej godziny.

Dogodny punkt przesiadkowy

Sabik zaznaczył, że z Pragi pasażerowie mogą kontynuować podróż do wielu miejsc w Europie, a także w południowo-wschodniej Azji. Czech Airlines planuje wykonywanie połączeń z Radomia do Pragi przez cały sezon zimowy 2015/2016. Rzecznik podkreślił, że narodowy przewoźnik czeski ma w planach także uruchomienie połączeń do Pragi - z Gdańska i Poznania. Lotnisko w Radomiu działa od ponad roku, jednak jak do tej pory nie odbywają się z niego regularne loty pasażerskie. Linie lotnicze Czech Airlines są drugim przewoźnikiem, który podpisał porozumienie na wykonywanie lotów z radomskiego portu lotniczego. Pierwszym – były łotewskie linie Air Baltic, które od 1 września uruchamiają regularne połączenia z Radomia do stolicy Łotwy – Rygi. Prezydent Radomia Radosław Witkowski powiedział dziennikarzom, że uruchomienie lotów z Radomia do Pragi i Rygi to ważny krok w rozwoju tego lotniska. - Skutecznie i konsekwentnie realizujemy strategię, którą nakreśliliśmy w marcu, kiedy powiedzieliśmy wyraźnie, że port lotniczy w Radomiu ma być uruchomiony do końca 2015 r. - stwierdził.

Rezygnacja wisiała na włosku

Prezydent miasta zaznaczył, że jeszcze kilka miesięcy temu, w związku z brakiem przewoźników chętnych na loty z Radomia i z kłopotami finansowymi spółki Port Lotniczy Radom, rozważano rezygnację z cywilnego lotniska. Jednak - jak zaznaczył Witkowski - budowa lotniska kosztowała miasto prawie 100 mln zł. - Skoro mieszkańcy Radomia zainwestowali w budowę lotniska blisko 100 mln zł to jesteśmy winni uruchomienie działalności, która spowoduje, że zainwestowane pieniądze zaczną pracować na rzecz naszego miasta – dodał. Loty z Radomia do Rygi mają rozpocząć się 1 września, a do Pragi – 18 września. Czech Airlines to flagowy przewoźnik Republiki Czeskiej. Obsługuje połączenia do ważnych destynacji w Europie i Azji. Wraz ze swoimi partnerami oferuje ponad 120 połączeń do 50 krajów świata. Czech Airlines jest od 2001 r. członkiem SkyTeam Alliance. Dwudziestu członków stowarzyszenia przewozi łącznie 588 mln pasażerów rocznie, obsługując dziennie ponad 15,7 tys. lotów do 1064 destynacji w 178 krajach na całym świecie.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24