Przegląd prasy: Konstytucja Morawieckiego nie dla biznesu. Prawnicy premiera ostrzegają

[object Object]
Morawiecki zaprezentował "Konstytucję dla biznesu"
wideo 2/4

W obecnej postaci kluczowa ustawa dla firm nie bierze ich w obronę - ostrzegają prawnicy premiera. Jak donosi "Puls Biznesu", resort rozwoju zwołał w tej sprawie naradę z ekspertami. "W obecnym kształcie projektu istnieje zagrożenie, że nie dojdzie do wzmocnienia przewidywalności działalności gospodarczej, lecz - wręcz przeciwnie - pojawią się dodatkowe problemy praktyczne mogące zagrozić realizacji celu ustawodawcy" - czytamy w opinii Rady Legislacyjnej.

Gazeta informuje, że od poniedziałku do piątku w Ministerstwie Rozwoju będą prowadzone uzgodnienia kilku projektów legislacyjnych. Najważniejszy z nich jest projekt Prawa przedsiębiorców zwany Konstytucją biznesu.

Według informacji gazety, w resorcie spotkają się przedstawiciele wszystkich ministerstw, Rządowego Centrum Legislacyjnego, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto, na konferencji nie zabraknie przedstawicieli organizacji przedsiębiorców.

Przez pięć dni resort rozwoju wspólnie z ekspertami ma doszlifować Konstytucję biznesu, by w praktyce służyła przedsiębiorcom - informuje "PB". Dodaje, że prawnicy z Rady Legislacyjnej przy kancelarii premiera wytknęli autorom wiele błędów i braków.

Zastrzeżenia prawników

Rada wskazuje, że błędem jest przyznawanie firmom uprawnień bez określenia gwarancji korzystania z nich oraz nakładanie na urzędników obowiązków bez określenia procedury ich egzekwowania.

"W tekście projektu ustawy mamy do czynienia tylko z ogólnymi deklaracjami, które mocy gwarancyjnej same w sobie nie zawierają" - twierdzą prawnicy premiera, cytowani przez gazetę.

Przykładami papierowych uprawnień firm są między innymi ulga na start, czyli zwolnienie z ZUS przez 6 miesięcy, bo okazuje się, że nie wiadomo, od kiedy ma biec termin tych ulg.

"Puls Biznesu" wskazuje, że także zapisanie w Konstytucji biznesu obowiązków firm takich jak poszanowanie zasad uczciwej konkurencji i dobrych obyczajów, będzie mieć jedynie "wartość ornamentalną, bo nie stoją za nimi żadne instrumenty służące ich realizacji".

W ocenie Rady Legislacyjnej, opiniowany dokument zawiera zbyt wiele propozycji unormowań, które "pozostają w sprzeczności z polskim systemem prawnym".

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości