PZU potwierdza, że negocjuje kupno akcji Banku Pekao. Ale do transakcji może nie dojść

Z kraju

PekaoPZU potwierdziło, że jest zainteresowany zakupem pakietem akcji Banku Pekao

PZU potwierdziło w sobotnim komunikacie, że prowadzi negocjacje wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju zmierzające do zakupu od grupy UniCredit znacznego pakietu akcji Banku Pekao.

Negocjacje z UniCredit rozpoczęły się 28 września. Rozmowy z włoskim bankiem prowadzi konsorcjum, w którego skład wchodzą PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju.

"Zarząd PZU zwraca jednocześnie uwagę, iż rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z UniCredit nie oznacza, iż transakcja nabycia akcji Banku Pekao zostanie zrealizowana. Ponadto organy PZU nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji w zakresie realizacji potencjalnej transakcji" - zastrzeżono w komunikacie PZU.

Negocjacje z UniCredit

Początkowo PZU zdecydowało się na opóźnienie ujawnienia informacji o negocjacjach z UniCredit, ale wobec doniesień medialnych o toczących się rozmowach zdecydowało się ją ujawnić.

"W ocenie spółki, opóźnienie przekazania powyższej Informacji Poufnej było usprawiedliwione ochroną prawnie uzasadnionych interesów spółki, gdyż przekazanie jej niezwłocznie do publicznej wiadomości w tamtym czasie mogło negatywnie wpłynąć na pozycję negocjacyjną PZU, a nawet zagrozić możliwości realizacji transakcji, w szczególności przez wzgląd na potencjalne wahania kursu akcji Banku Pekao" - napisano w komunikacie.

"W ocenie PZU pojawiające się doniesienia medialne uzasadniają obowiązek niezwłocznego ujawnienia przedmiotowej Informacji Poufnej wynikający z art. 17 ust. 7 MAR, tj. sytuacji, kiedy poufność opóźnionej informacji poufnej nie jest już dłużej gwarantowana, a doniesienia medialne dotyczą wyraźnie informacji poufnej oraz w sposób dostatecznie wyraźny wskazują, że jej poufność nie jest dłużej zapewniona" - dodano.

Wartość transakcji

W piątek na swojej stronie internetowej "The Wall Street Journal", powołując się na nieoficjalne informacje, podał, że UniCredit uzgodnił z PZU kluczowe parametry sprzedaży części swoich akcji Banku Pekao.

W ramach proponowanej transakcji PZU zapłacić ma około 11 mld zł (2,8 mld dolarów) za około 30 proc. akcji Banku Pekao.

UniCredit ma obecnie 40,10 proc. akcji Pekao.

W lipcu UniCredit sprzedał w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł i w tym tygodniu upłynął 90-dniowy lock-up na akcje banku.

Media informowały wcześniej, że rozmowy PZU z włoskim UniCredit w sprawie przejęcia akcji Banku Pekao powinny zakończyć się do końca października.

PZU przejmie Bank Pekao SA? Gościem TVN24 BiS był Rafał Sadoch (23.08.2016):

PZU przejmie Bank Pekao SA?

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pekao