Z kraju

PZU przejął popularny bank. Powstał finansowy gigant

Z kraju

Megatransakcja staje się faktem. PZU i PFR przejmują Pekao
Megatransakcja staje się faktem. PZU i PFR przejmują Pekaotvn24
wideo 2/3

Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju sfinalizowały w środę zapowiadany od dawna zakup 32,8 procent akcji Banku Pekao SA za łączną kwotę 10,6 miliardów złotych - poinformowało w komunikacie PZU. Cena nabycia jednej akcji wynosi 123 złote.

Jak zaznaczyło PZU w komunikacie, "to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach". "Dzięki tej strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej" - czytamy.

Nowa strategia

W komunikacie zaznaczono, że transakcja wpisuje się ponadto w program Polskiego Funduszu Rozwoju realizacji inwestycji ważnych z perspektywy polskiej gospodarki, zapewniając atrakcyjną stopę zwrotu w długim horyzoncie czasowym. "Jestem przekonany, że dobrze będzie nam się współpracowało z Pekao SA. To bardzo duży podmiot o szerokiej skali działalności, z rozległą siecią dystrybucyjną i dobrymi relacjami z klientami. Jest to pole do stworzenia wielu nowych rozwiązań w zakresie ubezpieczeń majątkowych, ale także inwestycji czy polis na życie np. dla małych i średnich firm rodzinnych. Myślę, że połączenie sił PZU i Pekao w znaczący sposób wpłynie na stabilność i perspektywy finansowe polskiej gospodarki" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes PZU SA Paweł Surówka. Przejęcie przez PZU pakietu akcji Pekao SA od włoskiego Unicredit to jeden z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego.

Powrót żubra

Cytowany w komunikacie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił uwagę, że "po kilkunastu latach Pekao SA jest znów polskim bankiem i wraca na rynek znana klientom marka żubra". "To oznacza, że udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym zwiększy się do ponad 50 proc., co jest istotne z punktu widzenia stabilności sektora bankowego oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego". Zaznaczył także, że dla PFR to inwestycja długoterminowa i korzystna finansowo. Fundusz ma być inwestorem wspierającym realizację strategii Pekao, "ukierunkowanej na inwestycje w nowe technologie, jakość usług dla klientów oraz efektywność działania banku, budując trwałą wartość dla akcjonariuszy". Nabycie akcji Pekao, jak dodano w komunikacie, jest także zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która "zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich". Umowa nabycia 32,8 proc. akcji Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld zł została zawarta pomiędzy PZU oraz PFR a Unicredit S.p.A. 8 grudnia 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na zakup akcji Banku Pekao 4 maja 2017 r. Struktura transakcji obejmuje nabycie bezpośrednio przez PZU 20 proc. akcji Pekao za 6,5 mld zł. Jednocześnie PFR nabywa bezpośrednio od Unicredit 12,8 proc. akcji Pekao za 4,1 mld zł. Cena nabycia - jak zaznaczono - jest o 2,4 proc. niższa w porównaniu do ceny sprzedaży pakietu 10 proc. akcji Pekao przez Unicredit w lipcu 2016 roku.

Finansowy gigant

PZU poinformował ponadto, że w wyniku realizacji tej strategicznej inwestycji spółka staje się największą grupą oferującą kompleksowe usługi finansowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, o łącznej sumie bilansowej ok. 360 mld zł (aktywa PZU SA, Pekao SA oraz Alior Banku). "Połączona Grupa PZU będzie oferować w Polsce pełen wachlarz: usług ubezpieczeniowych w ramach największego ubezpieczyciela - PZU, produktów bankowych w ramach drugiego największego banku - Pekao oraz Alior Bank, a także zarządzania aktywami w ramach największego podmiotu w tym sektorze - TFI PZU, TFI Pioneer, PTE PZU i PTE Pioneer. Połączenie rozszerzy również istniejącą sieć dystrybucji do 1 356 placówek, co ułatwi klientom dostęp do świadczonych usług" - czytamy. Z komunikatu wynika, że "zarządy PZU i PFR zamierzają utrzymać bezpieczny profil ryzyka Pekao oraz kontynuować bieżącą strategię rozwoju we wszystkich kluczowych segmentach". "Oczekuje się również przyjęcia stabilnej polityki dywidendowej. Działania będą oparte o profesjonalne zasady ładu korporacyjnego zgodne z praktyką rynkową" - głosi komunikat. Pekao SA jest wiodącym polskim bankiem prowadzącym działalność w sektorze bankowości korporacyjnej, MŚP i bankowości detalicznej oraz zarządzania aktywami. W roku obrotowym 2016 Pekao posiadało 14,0 proc. udział w rynku kredytów hipotecznych oraz 17,0 proc. udział w rynku kredytów dla przedsiębiorstw.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pekao

Pozostałe wiadomości