W Świdniku wrze. Związki widzą ratunek w przetargu na rządowe śmigłowce

Z kraju

tvn24Pracownikom Polskich Zakładów Lotniczych – Świdnik grożą masowe zwolnienia

Jeden z czołowych polskich zakładów lotniczych PZL Świdnik ogranicza produkcję i zatrudnienie. Spółka zatrudnia ponad 3 tys. osób. Związki jednak nie próżnują. "Pojawiła się szansa na unieważnienie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe" - informują na swojej stronie. Liczą na wart miliardy rządowy kontrakt.

PZL Świdnik bardzo liczył na kontrakt w ramach rządowego zamówienia na śmigłowce wielozadaniowe. Ale decyzja przeciąga się. W ramach dobrowolnych odejść z pracy zrezygnowało kilkadziesiąt osób, zagrożone są kolejne miejsca pracy - informują związki zawodowe.

Miejsca pracy w lotnictwie

W kwietniu PZL Świdnilk zawarł porozumienie ze związkami zawodowymi. Mimo tego w obronie miejsc pracy pikietowało w czwartek przed zakładem kilkaset osób.

- Firma zdecydowała się na racjonalizację zatrudnienia, która dotyczy do 50 osób na 3 tys. zatrudnionych. Proces ten będzie obejmować pracowników mało efektywnych oraz z wysokim poziomem absencji - informuje PZL-Świdnik w stanowisku przesłanym "Kurierowi Lubelskiemu".

Przetarg na śmigłowce

Polska firma była jednym z oferentów kontraktu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiej armii. W kwietniu ub.r. w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska MON odrzuciło ze względów formalnych oferty PZL Świdnik i AgustaWestland (śmigłowiec AW149) oraz PZL Mielec - własności amerykańskiej korporacji Sikorsky z maszyną Black Hawk. Do końcowego etapu i praktycznych prób resort zakwalifikował H225M (dawniej EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters.

Podpisanie kontraktu, wartego ok. 13,3 mld zł, zależy od wyniku toczących się obecnie w resorcie rozwoju negocjacji offsetowych. Negocjacje są trudne, a związki zawodowe liczą, że ostatecznie uda się unieważnić przetarg.

"Dzięki wysiłkom czterech reprezentatywnych związków zawodowych i zaangażowaniu części załogi poświęcającej swój czas wolny i własny urlop w organizowane manifestacje i pikiety pojawiła się szansa na unieważnienie przetargu na ś-ce wielozadaniowe" - informuje na swojej stronie Związek Zawodowy Inżynierów i Techników w PZL Świdnik.

Zdaniem związków PZL Świdnik ma szanse na wielomiliardowy kontrakt.

"Przyszłość tego przetargu może być dla nas korzystna pod warunkiem, że nie pozbędziemy się pracowników w oparciu o jednostronnie przeprowadzoną ocenę podległych pracowników tak jak ma to miejsce obecnie" - czytamy na stronie związku.

PZL Świdnik produkuje śmigłowce od 65 lat. Większość akcji należy do włoskiego przedsiębiorstwa AgustaWestland.

Tak lata polski Black Hawk:

Autor: PMB//ms / Źródło: Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24