Z kraju

Chcesz sprawdzić punkty karne w internecie? Nie daj się nabrać

Z kraju

[object Object]
Rewolucja dla kierowców. Punkty karne sprawdzisz w internecieTVN Turbo
wideo 2/3

Policja ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi, za których pośrednictwem można sprawdzić punkty karne. E-usługa "sprawdź swoje punkty karne” dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl, za darmo - informuje.

Duże zainteresowanie, jakim cieszy się ta e-usługa spowodowała, że oszuści, chcąc w sposób nielegalny pozyskać dane i pieniądze, podszywają się pod oficjalny serwis do sprawdzenia punktów karnych w internecie i tworzą fałszywe strony.

Ostrzeżenie

Policja przypomina, że do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany (eGO), a jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest https://obywatel.gov.pl/ i nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych. Wszelkie inne strony www, które "oferują" rzekome informacje o stanie punktów karnych w zamian za podanie danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy - przestrzega policja.

Nowa usługa

Kierowcy mogą sprawdzać przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe od poniedziałku. Można też sprawdzić datę popełnienia wykroczenia, uzyskać informację o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia czy o liczbie tzw. punktów tymczasowych. Profil Zaufany (eGO) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl lub za pośrednictwem niektórych serwisów e-bankowości.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości