Przegląd prasy: sklepy medyczne walczą z podatkiem handlowym. Chcą być jak apteki

Z kraju

ShutterstockSklepy medyczne liczą na zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej

Firmy sprzedające ortezy i wózki inwalidzkie liczą na zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej. Z projektu ustawy wynika, że będą musiały płacić - pisze "Puls Biznesu".

Projekt ustawy od podatku od obrotów detalistów, który trafił do konsultacji międzyresortowych, wywołał zamieszanie na rynku sprzedaży wyrobów medycznych. Wynika z niego, że sklepy medyczne, sprzedające takie produkty, jak pieluchomajtki, ortezy czy wózki inwalidzkie na podstawie zleceń lekarskich (są refundowane), będą musiały zapłacić nowy podatek.

Apel do rządu

Biorąc pod uwagę skalę firm, podatek od przychodu w przypadku większości z nich wyniesie 0,7 proc. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed zwróciła się do ministrów zdrowia i finansów, o zwolnienie od podatku sprzedaży wyrobów medycznych, które są finansowane z publicznego budżetu. Izba zauważa, że opodatkowana nie będzie sprzedaż refundowanych leków i wyrobów medycznych w aptekach, tymczasem sklepy medyczne również je wydają, tylko nie na podstawie recept, ale zleceń lekarskich. - Brak jest logicznych podstaw do różnicowania produktów refundowanych na sprzedawane na receptę i zlecenie lekarskie - uważa prezes OIGWM Polmed Janusz Szafraniec.

Podatek handlowy do poprawki. Dwie stawki weekendowe:

Podatek handlowy do poprawki. Dwie stawki weekendowe

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: