Przegląd prasy: Minister energii weźmie importerów węgla pod lupę

Z kraju

Sawicki: cały czas będziemy zdani na węgielTVN24 BiS
wideo 2/6

Resort finansów zgodził się udostępnić Ministerstwu Energii dane skarbowe dotyczące importerów węgla kamiennego - pisze wtorkowy Puls Biznesu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w piśmie do szefowej ministerstwa finansów Teresy Czerwińskiej zwrócił się o przekazywanie jego resortowi informacji dotyczących eksportu oraz importu węgla kamiennego, brunatnego, koksu, gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw- pisze dziennik.

W uzasadnieniu Tchórzewski napisał, że "resort energii nie ma dziś dostępu do pełnych danych pozwalających poznać rzeczywistą skalę takiego handlu".

Większość z Rosji

-Żeby oczekiwania ME zostały zrealizowane, resort finansów musiałby dokonać odpowiednich zmian ordynacji podatkowej. Okazuje się, że jest gotowy to zrobić - informuje "Puls Biznesu". Rozmówca gazety z firmy handlującej węglem przypuszcza, że przyczyną wzmożonego zainteresowanie ME jest znaczący poziom importu. - W latach 2013-2014, kiedy import węgla też był duży, były przymiarki do wprowadzenia koncesji na obrót węglem - osoba cytowana przez "PB". Dziennik informuje, że wstępne dane Eurostatu wskazują, iż dziś do Polski trafia 19,7 mln ton węgla rocznie (dane za 2018 r.). "To rekord. Większość surowca pochodzi z Rosji" - zaznacza gazeta.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock