Przegląd prasy. Jak handlować, to z Azją

Z kraju

pixabay (CC 0 1.0)Eksport Polski do krajów Azji w ciągu najbliższych kilku lat może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie

W najbliższych latach polski eksport będzie rósł o 5-6 proc. rocznie. To szybsze tempo niż gospodarek rozwiniętych, ale będzie też najsłabsze wśród rynków wschodzących uwzględnionych w analizie HSBC i Oxford Economics - pisze "Puls Biznesu".

Ma to związek m.in. ze strukturą geograficzną naszego eksportu, np. Azjaci handlują w coraz większym stopniu między sobą, a głównymi odbiorcami towarów z Polski pozostają rynki rozwinięte – mówi Piotr Winnicki z HSBC Bank Polska.

Prognoza wzrostu

Oxford Economics zapowiada, że eksport Polski do krajów Azji w ciągu najbliższych kilku lat może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie, np. ponad 13 proc. do Bangladeszu, Wietnamu czy przeszło 12 proc. do Malezji. Według prognoz autorów raportu za 15 lat głównymi partnerami eksportowymi RP pozostaną Niemcy, Wlk. Brytania, Francja i Turcja, ale w pierwszej "5" USA zastąpią Chiny. Udział RFN, Wlk. Brytanii i Francji spadnie z 40 proc. w br. do 32 proc. w 2030 r. Zaś Chiny, Turcja, Indie, Korea i Irlandia, czyli najszybciej rosnące rynki eksportowe, będą odpowiadać za 6 proc. polskiego eksportu, wobec 3 proc. dziś.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)