Pszenica pilnie poszukiwana

Z kraju

sxc.hu | hapeklaZakłady przetwórcze poszukują krajowej pszenicy i kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów

Zakłady przetwórcze poszukują krajowej pszenicy i kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów. Podaż ziarna jest niewielka, co ma wpływ na wzrost cen - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Przetwórnie (młyny, firmy handlowe, mieszalnie pasz) starają się kupić przede wszystkim ziarno z niską zawartością mikotoksyn (toksycznych substancji wytwarzanych przez grzyby), czyli z tzw. niskim DON-em. Jednak podaż pszenicy jest niewielka. Więcej ofert sprzedaży notuje się w przypadku kukurydzy, ale często jest to ziarno mające dużo mikotoksyn, na które trudno znaleźć odbiorców.

Ratunek ze Słowacji

Niektóre przetwórnie z południowego wschodu i centrum kraju zakupiły partie pszenicy konsumpcyjnej i paszowej z tegorocznych zbiorów na Słowacji, ale obecnie import z tego kierunku osłabł.

W połowie ubiegłego tygodnia przetwórnie oferowały za pszenicę konsumpcyjną ze zbiorów 2014 r. cenę 730-760 zł za tonę w zależności od regionu kraju, a za pszenicę paszowa – 700-750 zł/t. Za żyto płacono 470-540 zł/t, za pszenżyto 580-600 zł/t, jęczmień paszowy – 550-580 zł/t, kukurydzę 600-660 zł/t.

"Małe żniwa"

W kraju trwają "małe żniwa" tj. zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego. Opady deszczu i burze, które wystąpiły w ostatnich dniach, spowolniły prace żniwne. Na południu kraju jęczmień ozimy zebrano już z ponad 50 proc. areału uprawy. Według Izby, lokalnie, szczególnie na południu kraju, jakość ziarna jest słaba. Notuje się spore zróżnicowanie plonów, w zależności od regionu kraju.

Obroty tegorocznym ziarnem jęczmienia są na razie niewielkie. Rolnicy nie akceptują cen oferowanych za to zboże przez przetwórców i firmy handlowe i wstrzymują się ze sprzedażą.

W zależności od regionu kraju i jakości, oferowana cena to 530-570 zł/t za krajowy jęczmień z dostawą. Najniższe ceny tego zboża notuje się na południu, a najwyższe na północy kraju.

Oczekiwania na żniwa

Wielu krajowych przetwórców nadal nie podaje proponowanych cen skupu zbóż ze zbiorów 2015, czekając na rozpoczęcie żniw.

Orientacyjne ceny oferowane przez eksporterów za pszenicę z tegorocznych zbiorów wynoszą 765-770 zł/t z dostawą w sierpniu-wrześniu, żyto - 570 zł/t, rzepak - 1590 zł/t z dostawą we wrześniu.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | hapekla