Chcą zmian w 500 plus. Ludzie tracą świadczenie, bo przekraczają próg o 10 zł

Z kraju

ShutterstockPSL apeluje do marszałka Sejmu ws. noweli ustawy o 500 plus

Program 500 plus wymaga korekty poprzez wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" - podkreślił w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaapelował do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, by przyspieszyć prace nad złożonym w kwietniu ub.r. projektem ludowców w tej sprawie.

Czytaj. Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć o programie Rodzina 500 plus

Piątkowa "Rzeczpospolita" podała, że w ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku sztywne zasady przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko z programu 500 plus mogą łamać konstytucję; WSA z zapytaniem w tej sprawie wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego. Gazeta podała, że sędziowie WSA uważają, iż przy 500 plus można byłoby wprowadzić mechanizm "złotówka za złotówkę", stosowany przy świadczeniach rodzinnych.

Jak podkreśla "Rz" to za sprawą samotnej matki, która, choć miesięczne zarabia średnio ok. 1615 zł netto, nie dostała 500 zł na pierwsze dziecko, bo przekroczyła kryterium dochodowe o... 7,82 zł. Tymczasem dochód na członka rodziny nie powinien przekraczać 800 zł. Wszystko przez to, że pracodawca wypłacił kobiecie jednorazową nagrodę za pracę. Straciła więc 6 tys. zł, jakie mogłaby uzyskać rocznie z 500+.

"Złotówka za złotówkę"

Do sprawy odniósł się w piątek szef PSL przypominając, że już w kwietniu 2016 r. jego ugrupowanie złożyło projekt ustawy wprowadzający zasadę złotówka za złotówkę do rządowego programu świadczeń. Jak mówił wówczas propozycja ludowców spotkała się z negatywną opinią rządu.

- Wzywamy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, aby ponaglił i przyspieszył prace nad tym projektem, a rząd wzywamy do zmiany stanowiska w tej sprawie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przez 10 zł

Jak dodał do jego biura poselskiego zgłaszają się osoby, które nie otrzymują świadczenia na pierwsze dziecko, gdyż ich dochody przekraczają próg dochodowy (800 zł), np. o 10 zł. - Taka rodzina traci 500 plus na cały rok, to jest strata 6 tys. zł - wskazał polityk.

- Można by tę kwotę - 500 zł - pomniejszyć o kwotę przekroczenia progu dochodowego, czyli o 10 zł i taka rodzina otrzymywałaby 490 zł - dodał.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że na wprowadzeniu zasady "złotówka za złotówkę" skorzystałoby 400 tys. rodzin w Polsce. Jak dodał koszt takiej zmiany byłby relatywnie niewielki w porównaniu do kosztów całego programu 500 plus. Według niego byłoby to ok. 1 mld zł, czyli 5 proc. całego programu rządowego.

W ramach programu Rodzina 500 plus, który funkcjonuje od kwietnia ub.r. świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko.

Zobacz. Mam zagwarantowane pełne finasowanie programu 500 plus w tym roku; koszt finasowania 12 miesięcy programu to dokładnie 23 mld 166 mln zł, łącznie z obsługą tego zadania - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. (wideo z 19.01.2017)

Minister Rafalska o 500 plustvn24

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: