Z kraju

PSE: zmniejszamy ograniczenia w dostarczaniu prądu. Firmy będą mogły odetchnąć

Z kraju

PSE zmniejsza ograniczenia w dostarczaniu prądu
TVN24 BiSPSE zmniejsza ograniczenia w dostarczaniu prądu

Do pracy wracają kolejne bloki energetyczne co powoduje, że możemy zmniejszać ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej - poinformował szef PSE Henryk Majchrzak. Ocenił, że jeszcze dziś ograniczenia mogą całkowicie zniknąć.

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w resorcie gospodarki, że w nocy z poniedziałku na wtorek "weszło kilka jednostek wytwórczych, które zdołały usunąć usterki, które się pojawiły".

Bez ograniczeń?

- Efekt jest taki, gdy w poniedziałek mieliśmy 20 stopień zasilania, to w nocy ogłosiliśmy 19 stopień w godz. 10-17, a między 17 a 22 - 17 stopień zasilania. W międzyczasie we wtorek w godzinach porannych uruchomił się kolejny blok. (...) Od teraz do godz. 17 będziemy informować o 17 stopniu zasilania, natomiast jeżeli się nic nie wydarzy to już od godz. 17 do 22 zlikwidujemy całkowicie ograniczenia - poinformował. Wyjaśnił, że we wtorek od godz. 17 do 22 ograniczenia miałyby zejść do poziomu 11 stopnia zasilania. Majchrzak dodał, że jeżeli do pracy wróci kolejny blok energetyczny w środę PSE nie będzie wprowadzało żadnych ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii. Prezes PSE podkreślił jednocześnie, że "nie odnotowujemy żadnych ubytków związanych z pracą sieci przesyłowej".

Zapotrzebowanie mocy KSE w dniu: 2015-08-10PSE

Zagrożenie bezpieczeństwa

Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadza rząd na określony czas na terytorium Polski lub jego części między innymi w przypadku przewidywania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju polegającego na długookresowym braku równowagi na rynku paliwowo-energetycznym. Odbywa się to przez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11 do 20. Jedenasty stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej, czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem, co w praktyce oznacza brak ograniczeń. Dwudziesty stopień oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych.

Ograniczenia w dostawach prądu
Ograniczenia w dostawach prądu TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (domena publiczna)

Pozostałe wiadomości