Przyszła wiosna, będzie praca

Z kraju

ShutterstockWiosenne ożywienie w branży budowlanej w naturalny sposób korzystnie wpłynie na sytuację na rynku pracy w Polsce

W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,3 proc. i jest to najlepszy rezultat od 2009 roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne, cieplejsze miesiące roku. - Wraz z nadejściem wiosny budzą się do życia całe gałęzie polskiej gospodarki. Renesans zapowiada się szczególnie w branży budowlanej, która na fali nowej perspektywy unijnej, będzie zwiększać zatrudnienie pracowników - informuje Work Service.

GUS podał, że w lutym 2016 rok stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 10,3 proc. To wynik zgodny z prognozami i na poziomie podobnym jak miesiąc wcześniej. Pod koniec lutego 2016 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 655,3 tys. osób i był to rezultat wyższy niż przed miesiącem jedynie o 7,8 tys. osób.

Będzie o wiele lepiej

Według Work Service najnowsze dane o bezrobociu potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią zdecydowanej poprawy na rynku pracy w kolejnych miesiącach.

- Kończymy okres zimowy z wynikiem 10,3 proc., który jest porównywalny z poziomami, jakie notowaliśmy w ubiegłym roku na początku wakacji, a więc w szczycie sezonu na pracę. Jednocześnie bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne, PKB na poziomie 3,9 proc., rosnący eksport i konsumpcja powodują, że pracodawcy zwiększają zatrudnienie - komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service

Jak dodaje wiosna dodatkowo ożywi rynek pracy. - W ubiegłym roku w miesiącach marzec-czerwiec poziom bezrobocia zmniejszył się o ponad 238 tysięcy osób. W tym roku nie oczekujemy aż tak znaczącej dynamiki, ale pozytywne trendy będą kontynuowane, co będzie przekładać się na umacnianie rynku pracownika - podkreśla.

Budowlanka budzi się z zimowego snu

Work Service zwraca uwagę, że wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się branża budowlana. Według analityków w 2016 roku Polska będzie jedynym krajem, obok Rumunii, w którym całkowita wielkość produkcji w branży budowlanej przekroczy poziom notowany przed kryzysem z lat 2008-2009.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa szacuje, że rynek budowlany może w tym roku wzrosnąć nawet o 8 proc. Będzie to możliwe przede wszystkim za sprawą nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. W ramach polityki spójności Polska otrzyma środki w rekordowej wysokości 82,5 mld euro, z czego 25,8 mld euro zostanie przeznaczone na rozbudowę infrastruktury transportowej, wodno-kanalizacyjnej i gospodarowania odpadami.

- Wiosenne ożywienie w branży budowlanej w naturalny sposób korzystnie wpłynie na sytuację na rynku pracy w Polsce. W najbliższym czasie sektor ten będzie wyróżniał się na tle innych branż, ze względu na napływ funduszy z nowej perspektywy unijnej. Rosnąca sprzedaż i zwiększenie dynamiki produkcji budowlano-montażowej spowodują wzrost ilości nowych miejsc pracy oraz zwiększenie zapotrzebowania na pracowników - zaznacza Inglot.

Z badań Work Service wynika, że w 2016 roju najbardziej poszukiwani będą pracownicy niższego szczebla, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za realizację zamówień. - Aż 67 proc. pracodawców planuje rekrutację takich osób. Zwiększy się także popyt na wyspecjalizowanych pracowników w obszarze budownictwa ciężkiego oraz energetyki. Wyzwaniem dla pracodawców będzie pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanych kadr - dodaje Ingot.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock