Wielka modernizacja na kolei. Inwestycja z kredytu

Z kraju

Crusier/wikimedia.orgPrzewozy Regionalne powstały w 2001 roku

Zmianę wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego, oświetlenia, napędu, systemu informacji pasażerskiej zakłada modernizacja 36 pociągów - poinformowały w poniedziałek w komunikacie Przewozy Regionalne. Zmodernizowane pociągi mają wozić pasażerów od 2017 roku.

Pieniądze na remont pociągów pochodzą z kredytu, którego Przewozom Regionalnym udzieliło pod koniec września br. konsorcjum trzech banków: Banku Gospodarstwa Krajowego, PKO BP i BZ WBK w wysokości 629 mln zł. Jak zapewnia spółka, uzyskane fundusze zostaną co do złotówki przeznaczone na inwestycje. - Banki udzieliły nam kredytu, bo nam ufają - zaznaczył prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Mamiński.

Wyniki finansowe

Gruntowny remont, jaki przejść ma 36 pojazdów, wiąże się z wymianą niemal całego zespołu napędowego, przebudową kabiny maszynisty, zmianą wyglądu zewnętrznego i przebudową wnętrza. Zmodernizowane pociągi mają wozić pasażerów na trasach niemal w całej Polsce, od 2017 roku. - Wszystko co widzi pasażer, czyli wnętrze, oświetlenie, klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, będzie nowe - powiedział cytowany w komunikacie Mamiński. Dodał, że po 2018 r. spółka chce rozmawiać z producentami taboru o nowych pociągach. Spółka w komunikacie poinformowała, że bieżący rok zakończy dodatnim wynikiem finansowym we wszystkich obszarach swojej działalności. "Szacuje się, że zysk osiągnięty przez spółkę wyniesie ok. 39 mln zł. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie większościowego właściciela, czyli Agencji Rozwoju Przemysłu, należącej do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki współpracy Przewozów Regionalnych i ARP spółka może się rozwijać, a pasażerowie korzystają z coraz wyższej jakości usług" - wskazano w komunikacie.

Przewozy Regionalne

Przewozy Regionalne powstały w 2001 r. na bazie sektora Przewozów Pasażerskich PKP. W grudniu 2008 r. zostały wydzielone z Grupy PKP, a udziałowcami spółki zostały samorządy wszystkich województw. Od 30 września 2015 r. właścicielem większości udziałów (50 proc. i jeden udział) jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Zdecydowana większość usług świadczonych przez spółkę to działalność o charakterze misji publicznej. Przewozy Regionalne to największy w Polsce kolejowy przewoźnik pasażerski, którego udział w rynku przewozów kolejowych sięga 28 proc. Każdego dnia na tory wyjeżdża ok. 1600 pociągów spółki, którymi codziennie podróżuje ok 220 tys. pasażerów.

Zobacz materiał z ubiegłorocznej jazdy testowej pociągów bydgoskiej Pesy:

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Crusier/wikimedia.org