Ostatni fragment A1 coraz bliżej

Z kraju

Niebezpieczne autostrady. Coraz więcej zabitych i rannych
wideo 2/4

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad liczy, że uda jej się ogłosić przetarg na brakujący odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa 28 czerwca - poinformował Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

- Na 28 czerwca planujemy ogłoszenie przetargu na pięć odcinków autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa. Czy do tego dojdzie, to nie wiem, ale takie są plany - powiedział Kondraciuk.

Przetarg

Dodał, że przetarg zostanie ogłoszony w formule "projektuj i buduj". - Tam jest dokumentacja, ale chcemy ją aktualizować, żeby znaleźć trochę oszczędności i ewentualnie wprowadzić pewne innowacje - stwierdził Kondraciuk. Wcześniej wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanowił, że odcinek ten będzie realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, co przyspieszy realizacje całego projektu. Według Szmita sposób finansowania przez Krajowy Fundusz Drogowy jest tańszy przy tych założeniach, które były przyjęte dla PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne - PAP), czyli opłacie za tak zwaną dostępność.

Budowa

Koszt budowy liczącego 80 km odcinka autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa szacowany był wcześniej na około 3,6 mld zł. Planowano, że odcinek zostanie wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmioty, które zgłosiły chęć budowy i z którymi podpisano umowę, nie były jednak w stanie zapewnić finansowania na realizację tej inwestycji. Kondraciuk powiedział też w poniedziałek, że prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu tego roku uda się ogłosić przetarg na trasę S14. Otwarcie ofert cenowych w przetargu na budowę dwóch odcinków Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu drogi S14 odbyło się na początku lutego 2017 r. Najtańsze okazały się oferty Budimeksu - łącznie za 1,58 mld zł brutto. Wartość obu ofert okazała się jednak powyżej kosztorysu inwestora, dlatego przetarg unieważniono.

cztery odcinki w województwie łódzkim mają być gotowe we wrześniu 2021 roku, a odcinek w województwie śląskim w maju 2022 roku.tvn24

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock