Przestępcy zamienili kije na klawiatury

Z kraju

Aktualizacja:
Shutterstock W pierwszej połowie br. policja wszczęła mniej postępowań ws. o przestępstwa kryminalne

W pierwszym półroczu było mniej występków kryminalnych niż rok temu. Rośnie za to liczba przewinień gospodarczych - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

W pierwszej połowie br. policja wszczęła mniej postępowań ws. o przestępstwa kryminalne. Mniej było rozbojów, kradzieży i wymuszeń rozbójniczych, mniej kradzieży z włamaniem czy skradzionych aut. I wyliczać można by jeszcze długo – wskazuje "DGP".

Inny punkt

Na pewno w dużej mierze wynika to ze sprawności policji, też tego, że dobrze kooperuje ze swoimi odpowiednikami z zagranicy – mówi Brunon Hołyst, profesor kryminologii z Uczelni Łazarskiego. Jak dodaje, obywatele także coraz częściej zabezpieczają swój majątek. Ale jest też tak, że przestępcy nieco zmieniają swoje zainteresowania, przestępczość gospodarcza i internetowa to większe zyski i mniejsze ryzyko – wskazuje Hołyst. To zjawisko także widać w policyjnych statystykach. Rośnie liczba stwierdzonych przestępstw związanych z wyłudzeniami VAT, ubezpieczeniami czy bankowością. Pocieszająca jest mniejsza liczba przestępstw związanych z akcyzą – zauważa "DGP".

Autor: mn/mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock