Duńczycy przenoszą się z Chin do Polski. Za nimi przyjdą kolejni?

TVN24 Biznes

TVN24BiS /Przeniosą przetwórnię ryb z Chin do Polski

Duński gigant rybny stwierdził, że bardziej opłaca się przetwarzać ryby nad Wisłą niż za Wielkim Murem. Branża liczy, że pójdą za nim inni – donosi "Puls Biznesu".

Espersen, duński gigant rybny, przenosi produkcję z Chin, m.in. do Polski. Ma u nas fabrykę w Koszalinie, specjalizującą się w przetwórstwie dorsza.

Inwestycje

- Rozbudowaliśmy zakład, dzięki czemu rozszerzyliśmy portfolio o produkcję kolejnych rodzajów ryb, weszliśmy też w kategorię ryb chłodzonych. Nasze moce wzrosły w tym roku o 30 proc. i to nie koniec inwestycji - mówi Adam Basałaj, dyrektor zarządzający Espersen Polska. W perspektywie roku spółka planuje zwiększyć zatrudnienie o 200 osób. - Międzynarodowym gigantom już nie opłaca się, jak kiedyś, produkować w Chinach. Widać tam kryzys - dolar się umocnił, więc koszty wzrosty, a chińskim spółkom brakuje kapitału obrotowego na zakup surowców - mówi dyrektor zarządzający Espersen Polska.

Jerzego Safadera, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, cieszy decyzja koncernu. - Espersen może pokazać kierunek innym - komentuje Jerzy Safader.

Autor: msz/ / Źródło: PAP