TVN24 Biznes | Z kraju

Koniec rozbudowy przejścia kolejowego z Białorusią

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Straż Graniczna: prawie 200-osobowa grupa próbowała wedrzeć się do Polski (wideo z 26 listopada)
Straż Graniczna: prawie 200-osobowa grupa próbowała wedrzeć się do Polski (wideo z 26 listopada)Straż Graniczna/ Twitter
wideo 2/5
Straż Graniczna/ TwitterStraż Graniczna: prawie 200-osobowa grupa próbowała wedrzeć się do Polski

Zakończyła się rozbudowa infrastruktury kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Siemianówce - przekazał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Trwające trzy lata prace modernizacyjne kosztowały blisko 28 milionów złotych. Środki na inwestycje w większości pochodziły z Unii Europejskiej.

W ramach inwestycji na przejściu w Siemianówce, które obsługuje międzynarodowy ruch towarowy, wybudowano budynek administracyjny i budynek usługowy, lądowisko dla helikopterów, kładkę obserwacyjną i wiatę nad rampą rozładunkową. Jest tam też waga kolejowa, urządzenia do kontroli cystern i wagonów, instalacja monitoringu torów i terenu przejścia granicznego - podał PUW w komunikacie.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Koniec rozbudowy przejścia kolejowego w Siemianówce

Nowa infrastruktura umożliwi też rozpoczęcie odpraw weterynaryjnych i sanitarnych na tym przejściu.

- To bardzo ważny projekt, który w istotny sposób wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę jakości oraz szybkości odpraw kolejowych. Wychodzimy naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i mam nadzieję, że będzie to miało swoje odzwierciedlenie w rozwoju społeczno-gospodarczym naszego regionu - powiedział, cytowany w tym komunikacie, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

gov.pl

Przejście kolejowe z Białorusią

Projekt "Budowa infrastruktury kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce" realizowany był przez trzy lata. Współfinansowany był w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, z którego pochodziła większość pieniędzy - ponad 25 mln zł. Wkład państwa do ponad 2,7 mln zł.

Główny cel inwestycji, to szybsza odprawa towarów, co ma zachęcać przedsiębiorców do przewożenia jak największej ilości towarów koleją, a także monitoring przewożonych tamtędy ładunków.

Jak wcześniej informował PUW, to kolejny etap rozbudowy przejścia granicznego w Siemianówce, które pierwszą modernizację przeszło siedem lat temu, a ruch kolejowy w tym miejscu i przewóz towarów, zwiększa się.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gov.pl

Pozostałe wiadomości