Sieć sklepów sprzedana. Jest zgoda na największą transakcję w polskim handlu

Z kraju

Żabka sprzedanaTVN24 BiS
wideo 2/4

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie sieci sklepów Żabka Polska przez fundusz CVC Capital Partners z Luksemburga. Jak informowała firma sprzedająca Żabkę, jest to największa transakcja w historii polskiego rynku handlu detalicznego.

Zdaniem Komisji, przejęcie nie zagraża konkurencji rynkowej. "Komisja stwierdziła, że przejęcie nie zagraża konkurencji rynkowej, ponieważ obie firmy nie działają na tych samych rynkach. (...) Transakcja została zbadana na podstawie uproszczonej procedury dotyczącej przejęć" - poinformowała w komunikacie.

Sieć sklepów

Żabka Polska prowadzi sieć franczyzową sklepów spożywczych w Polsce. Posiada ponad 4,5 tys. sklepów. Spółka powstała w 1998 r. CVC Capital Partners jest firmą private equity i przejmuje sieć Żabka Polska od Mid Europa Partners. Choć nie podano wartości transakcji, media spekulowały wcześniej, że może ona wynieść ponad 1 mld euro. Fundusz Mid Europa Partners informował, że sfinalizowanie przejęcia jest przewidziane na drugi kwartał 2017 roku. "Sprzedaż Żabki jest największą transakcją w historii polskiego rynku handlu detalicznego i zarazem największą transakcją wyjścia z inwestycji funduszu private equity w Polsce" - podał Mid Europa w komunikacie w lutym. Mid Europa kupił Żabkę w 2011 roku od Penta Investments za ok. 400 mln euro. W 2015 roku fundusz CVC Capital Partners kupił spółkę PKP Energetyka.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 4.0)