TVN24 Biznes | Z kraju

Co z wielką fuzją Orlenu? "Wniosek do UOKIK złożymy na początku maja"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Prezes UOKiK o kontroli koncentracji Orlen i PGNiGTVN24/UOKiK
wideo 2/11
TVN24/UOKiKPrezes UOKiK o kontroli koncentracji Orlen i PGNiG

Na początku maja Orlen ma złożyć do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek dotyczący zgody na przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - przekazał szef płockiego koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że UOKiK może zdecydować, iż potrzebny będzie drugi etap analiz.

- Wniosek do UOKIK w sprawie PGNiG złożymy na początku maja. Komisja Europejska uznała, że UOKiK będzie kompetentnym organem do oceny tej transakcji, dlatego zdecydowała, że sprawa może być rozpatrywana w Polsce - wyjaśnił Obajtek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Raczej nie obejdzie się bez drugiej fazy analiz"

- Po decyzji Komisji Europejskiej o przekazaniu wniosku do UOKiK, to polski regulator będzie analizował stopień koncentracji w poszczególnych obszarach działalności koncernów. Myślę, że będzie to robił bardzo wnikliwie i raczej nie obejdzie się bez drugiej fazy analiz - dodał.

Pod koniec marca Komisja Europejska przekazała UOKiK zbadanie koncentracji grup PKN Orlen i PGNiG.

Transakcja ma polegać na przejęciu przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia tego procesu. 23 lipca PKN Orlen i PGNiG zawarły umowę o współpracy oraz o zachowaniu poufności.

Przejęcia Orlenu

Według wcześniejszych zapowiedzi finalizacja przejęcia PGNiG przez PKN Orlen mogłaby nastąpić do końca 2021 roku. W tym samym czasie możliwe jest też zamknięcie transakcji przejęcia Grupy Lotos przez płocki koncern.

Prezes Obajtek poinformował, że PKN Orlen dołoży starań, aby jeszcze w drugim kwartale przedstawić strukturę połączenia Orlenu, Grupy Lotos i PGNiG.

Zgodnie z harmonogramem w ciągu najbliższych miesięcy PKN Orlen powinien przedstawić Komisji Europejskiej partnera przy przejęciu aktywów Grupy Lotos. Prezes podtrzymuje, że rozmowy są prowadzone z kilkoma potencjalnymi partnerami, ale zaznacza, że jest za wcześnie na konkrety. Podkreśla jednak, że wśród potencjalnych partnerów ani bezpośrednio, ani pośrednio nie będzie firm rosyjskich.

Orlen podawał latem 2020 r., że efekt skali, powstały w wyniku przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG ułatwiłby połączonemu podmiotowi skuteczne konkurowanie na światowych rynkach.

Gaz ziemny w PolscePAP

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG