TVN24 Biznes | Z kraju

Zielone światło na przejęcie Lotosu przez Orlen. Są jednak warunki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Orlen ma uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu – donosi Reuters, powołując się na źródła bliskie sprawie. Porozumienie zakłada, że paliwowy gigant będzie musiał pójść na kilka ustępstw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Kontrolowany przez państwo PKN Orlen chce kupić co najmniej 53 proc. akcji Lotosu, w którym skarb państwa posiada 53,19 udziałów. Organy nadzoru w Unii Europejskiej obawiały się, że połączenie firm może podnieść ceny i ograniczyć konkurencję w Polsce, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji" – pisze Reuters.

Jak dowiedziała się ze swoich źródeł agencja, PKN Orlen zaproponował sprzedaż udziału Lotosu w spółce joint-venture z BP nazwanej Lotos-Air BP Polska, która zaopatruje w paliwo największe porty lotnicze w Polsce, i zobowiązał się do dostaw tej substancji dla LABP.

Firma dokonała później niewielkich zmian po przekazaniu opinii konkurencji i klientów spółki do Komisji Europejskiej – powiedział Reutersowi jeden z rozmówców.

Decyzja w sprawie Orlenu ma zapaść 22 lipca. Z kolei 2 lipca KE ma poinformować o porozumieniu krajowe urzędy antymonopolowe.

Odpowiedzialny za nią organ Unii Europejskiej odmówił komentarza w tej sprawie.

- Jesteśmy na ostatnim etapie negocjacji z komisją – powiedziała jedynie rzeczniczka Orlenu.

Przejęcie Lotosu

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W kwietniu 2018 r. w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.

Następnie w lipcu 2019 r. PKN Orlen złożył w KE formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Z kolei w sierpniu 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos "określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki".

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock