Przegląd prasy: Odszkodowanie z OC, nawet gdy naprawy dokona właściciel

Z kraju

Jesteś dobrym kierowcą? Możesz dostać zniżkę na ubezpieczenieTVN Turbo
wideo 2/5

Poszkodowanemu należy się odszkodowanie odpowiadające kosztom profesjonalnej naprawy pojazdu. Nawet jeśli sam naprawił swoje auto - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

Jak podaje gazeta, to "sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego pokazującego meandry likwidowania szkody powypadkowej".

Wola poszkodowanego

SN wskazał, że poszkodowany może, według swojego wyboru, żądać od ubezpieczyciela zapłaty kosztów hipotetycznej naprawy albo zapłaty odpowiedniej sumy ustalonej zgodnie z metodą różnicy - napisała "Rz".

Metoda ta polega na określeniu różnicy pomiędzy dwoma stanami dóbr: hipotetycznym, jaki istniałby, gdyby nie nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę, oraz rzeczywistym, jaki wytworzył się na skutek zdarzenia szkodowego.

Roszczenie o zapłatę odszkodowania i jego zakres, nie zależy od tego, czy to poszkodowany dokonał naprawy - podkreśla "Rz". Jak czytamy, poszkodowany nie może żądać zapłaty kosztów (hipotetycznej) naprawy tylko wtedy, kiedy przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe albo nadmiernie trudne czy kosztowne.

Autor: tol / Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock