Przegląd prasy: rośnie długość życia i jakość opieki. Ale nie w Polsce

Z kraju

ShutterstockWe wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia - czytamy w raporcie

Autorzy raportu OECD w podsumowaniu blisko 300-stronnicowego opracowania piszą, że rosną długość życia, jakość opieki, dostęp do nowoczesnych leków. Jednym z niewielu wyjątków - wymienionych explicite we wstępie - jest Polska - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia", albo: "dzięki wcześniejszej diagnozie w większości państw zwiększyła się długość przeżycia przy zachorowaniu na raka. Wyjątkiem są Polska i Chile" - "DGP" cytuje raport.

Na szarym końcu Europy

Opracowanie bierze pod lupę stan zdrowia i jakość opieki nad pacjentami w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jak zaznacza dziennik, przyglądając się kolejnym aspektom opieki medycznej można zauważyć, jak bardzo Polska odstaje od innych państw OECD, zwłaszcza europejskich. Np. wydatki na zdrowie przedstawiane jako procent PKB – w tej sferze zanotowaliśmy największy wzrost w ostatnich latach, ale mimo to jesteśmy z naszymi nakładami na szarym końcu Europy; źródła finansowania leków - współpłacenie chorego, czyli to co zostawia pacjent w aptece, jest w Polsce najwyższe - wylicza "DGP".

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock