Przegląd prasy: Praca daje Polakom mało szczęścia

Z kraju

ShutterstockW Polsce niezadowolenie powoduje chęć do zmiany firmy

Najbardziej zadowoleni z pracy specjaliści są w Belgii i Norwegii. W Polsce niezadowolenie powoduje chęć do zmiany firmy - informuje "Rzeczpospolita".

Satysfakcja z pracy, gotowość do polecania swojego pracodawcy innym i prawdopodobieństwo zmiany zatrudnienia w najbliższym czasie składają się na globalny wskaźnik szczęścia pracowników, który firma doradcza Universum opracowała na podstawie badania przeprowadzonego wśród ponad 250 tys. specjalistów w 55 krajach świata, w tym w Polsce.

Mamy skłonność do narzekania

Wśród państw zestawienie najbardziej szczęśliwych specjalistów otwierają Belgia, Norwegia i Kostaryka. Polskich fachowców - wraz z Brytyjczykami, Włochami i Irlandczykami - zaliczono do grupy "poszukujących". Jej przedstawiciele są niezadowoleni z pracy, co powoduje m.in. niechęć do polecania swojej firmy znajomym i wysoką motywację do zmiany zatrudnienia. Psycholog biznesu Krzysztof Kosy zwraca uwagę, że porównując opinie pracowników z różnych państw, trzeba pamiętać o różnicach kulturowych i o skłonności Polaków do narzekania i krytycznej oceny sytuacji mimo wykazanego np. w Diagnozie Społecznej 2015 wysokiego poczucia szczęścia i zadowolenia z siebie.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock