Przegląd prasy: Polski gigant zbrojeniowy pod kreską

Z kraju

NIK źle ocenia proces tworzenia PGZ
wideo 2/3

Polska Grupa Zbrojeniowa miała w 2017 roku ponad 110 milionów złotych straty. Teraz waży się jej los - informuje we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w "DGP", ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Polskiej Grupy Zbrojeniowej wynika, że przychody spółki ze sprzedaży wyniosły w 2017 roku 4,98 mld zł. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk ze sprzedaży zamknął się w tym czasie kwotą 203 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 12 mln zł.

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", to oznacza, że grupa na swojej podstawowej działalności, czyli sprzedaży uzbrojenia, które sama w pewnej części wytwarza zarabia coraz więcej.

Jednak w ogólnym rozrachunku zbrojeniowy gigant jest na minusie. "Skonsolidowana strata brutto wyniosła w ub.r. 112 mln zł. Rok wcześniej firma była pod kreską 104 mln zł" - pisze dziennik.

Więcej na płace

W 2017 r. mocno wzrosły wydatki na wynagrodzenia. Na pensję przeznaczono 1,08 mld złotych, czyli o ponad 120 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

Wzrost wynika ze zwiększenia zatrudnienia, ale też w pewnej części są to odprawy wypłacone poprzedniemu zarządowi.

Co dalej?

Zdaniem "DGP" wydźwięk raportu ma znaczenie, ponieważ właśnie waży się polityczna przyszłość Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Dziennik wskazuje, powołując się na osobę związaną z PiS, że możliwe są dwa rozwiązania. Dalsze inwestowanie w spółkę z nadzieją na sprawną realizację kontraktów dla polskiego wojska i osiąganie zysków w przyszłości lub podział PGZ i wybranie kilku spółek, na które rząd będzie stawiał.

O PGZ

PGZ została utworzona w 2013 r. w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Jak czytamy na stronie grupy, skupia ona ponad 60 spółek, w których pracuje 17,5 tys. osób. Łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 4,5 mld zł.

W skład Grupy wchodzą spółki branż zbrojeniowej, stoczniowej, nowych technologii, finansów i nieruchomości, a także wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Autor: tol//dap / Źródło: Dziennik Gazeta Prawa

Źródło zdjęcia głównego: Kubsson94/wiki CC BY-SA 4.0