Z kraju

Przegląd prasy: Do rad nadzorczych bez wykształcenia. 22 spółki zbrojeniowe zmieniły statuty

Z kraju


Ze statutów 22 z 25 spółek zbrojeniowych, które należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zniknęło w maju i czerwcu ustawowe wymaganie, aby członkowie rad nadzorczych mieli wyższe wykształcenie - pisze serwis OKO.press. Portal opisuje też przykłady ponad stu osób, które pojawiły się w zarządach oraz radach nadzorczych firm zbrojeniowych od momentu objęcia szefostwa w MON przez Antoniego Macierewicza.

W serii tekstów "Ośmiornica Macierewicza" OKO.press ujawnia szczegóły zmian personalnych w spółkach zbrojeniowych, do których doszło w ostatnich miesiącach. Serwis wskazuje, że kluczowe w tej kwestii były maj i czerwiec br., kiedy doszło do zmiany statutów w 22 z 25 spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zmiany w statucie wykazały m.in. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PLZ Kalisz", Stomil-Poznań S.A. Mesko S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni, Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Huta Stalowa Wola S.A.

Zmiany nie były duże, ale kluczowe. Jak podaje portal, ze statutów zniknęło bowiem ustawowe wymaganie, aby członkowie rad nadzorczych spółek PGZ mieli wyższe wykształcenie i zdany egzamin na członka rady nadzorczej spółki skarbu państwa.

OKO.press zauważa, że zmiana statutów nie ma mocy prawnej, ponieważ statut jest dokumentem podrzędnym w stosunku do rozporządzenia, które z kolei podlega ustawie. To, że ze statutu wykreślono wymagania dla członków rad nadzorczych, nie oznacza, że one przestają obowiązywać. Spółki są związane przepisami obowiązującego prawa – czyli ustawy i rozporządzenia.

Z tego powodu warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie powołania Bartłomieja Misiewicza do rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Śledczy sprawdzają, czy jego nominacja oznacza złamanie prawa i czy nie jest działaniem na szkodę Skarbu Państwa.

101 nowych osób

OKO.press informuje też, że od momentu objęcia szefostwa w resorcie obrony przez Antoniego Macierewicza, w zarządach oraz radach nadzorczych państwowych firm zbrojeniowych pojawiło się 101 nowych osób. Wielu z nich zasiada w kilku organach jednocześnie.

Portal podaje też przykłady bardzo młodych osób, bez dużego doświadczenia, które znalazły pracę w spółkach. Ujawnia przykład Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Kalisz". Firma od 60 lat zajmuje się produkcją i naprawą tłokowych silników lotniczych. Od maja w radzie nadzorczej "PZL-Kalisz" zasiada Anna Wiśniewska, której powołanie zbiegło się w czasie z jej 24. urodzinami.

Jest ona najmłodszą członkinią rady nadzorczej w polskiej zbrojeniówce i jak wynika z dokumentów dostępnych w KRS, jest również jedną z 87 nowo zatrudnionych osób, które do tej pory nie pełniły podobnych funkcji w tym sektorze.

Niewiele starsi są dwaj przedstawiciele rocznika 90: Michał Łęczyński (Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1) oraz Bartłomiej Misiewicz - były już członek rad nadzorczych Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz spółki Energa Ciepło Ostrołęka.

Śpiewacy w zbrojeniówce

OKO.press informuje również, że odkąd szefem MON został Antoni Macierewicz w spółkach pod kontrolą Polskiej Grupy Zbrojeniowej zatrudnienie znajdują ludzie związani ze stołecznym Towarzystwem Śpiewaczym "Lira", specjalizującym się w pieśniach patriotycznych.

Jak czytamy, aż sześć osób - obecny prezes i wiceprezes oraz cztery inne osoby obecnie lub w przeszłości związane z zarządem "Liry" - znalazło zatrudnienie się w zarządach i radach nadzorczych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej i kontrolowanych przez podmioty Grupy.

Te sześć osób zajmuje w sumie 13 stanowisk w zarządach i radach nadzorczych.

Jak choćby obecny prezes "Liry", Wojciech Pięta, który znalazł się w radzie nadzorczej Przemysłowego Centrum Optyki. Produkuje ono m.in. celowniki laserowe, noktowizory oraz wyposażenie wozów bojowych.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o zmianach w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (23.09.2016):

Autor: mb / Źródło: OKO.press

Raporty: