Oto finaliści konkursu EY. Mają szansę zostać Przedsiębiorcą Roku

Z kraju

TVN24 BiSLaureatów konkursu poznamy 23 listopada podczas Gali Finałowej, transmitowanej o godzinie 17.30 w TVN24 BiS

Już po raz 15. firma EY oganizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. Rywalizują oni w trzech kategoriach: Produkcji i Usług, Nowych Technologii/Innowacyjności oraz Nowego Biznesu. O tym, kto otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku 2017, dowiemy się podczas uroczystej gali 23 listopada.

Produkcja i Usługi

Wśród przedsiębiorców wyłonionych w kategorii Produkcja i Usługi znalazł się Jacek Furman, stojący od 2006 roku na czele firmy Aflofarm - lidera na rynku farmaceutycznym w Polsce. Produkty Aflofarmu są sprzedawane także w 27 krajach na całym świecie.

Kolejnym kandydatem jest Jakub Swadźba ze spółki Diagnostyka. Stworzył on największą w Polsce sieć laboratoriów medycznych dostępnych w każdym z województw w Polsce. Zatrudnia ponad 5 tysięcy pracowników, rocznie obsługuje 15 milionów pacjentów, współpracuje z tysiącami placówek ochrony zdrowia i wykonuje 60 milionów badań. Rocznie zwiększa przychody o 12-14 procent. Stworzył też serwis, który pozwala pacjentom na zdalną konsultację wyników badań laboratoryjnych z konsylium lekarsko-diagnostycznym.

O zwycięstwo powalczy również Paweł Jarski z Elemental Holding. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) grupa działa na 35 rynkach Europy i Bliskiego Wschodu. Specjalizuje się w obrocie i przetwarzaniu metali nieżelaznych oraz metali szlachetnych, pochodzących głównie z układów elektronicznych i zużytych katalizatorów. Czołowymi klientami Elemental Holding są huty i rafinerie.

Na liście kandydatów jest także Piotr Krupa z KRUK, która jest jedną z 5 największych firm zarządzających wierzytelnościami na świecie. Firma działa w 9 krajach europejskich i zatrudnia prawie 3 tysiące osób. Od 2011 roku spółka jest notowana na GPW, a jej kapitalizacja przekroczyła 6,5 miliarda złotych. Piotr Krupa planuje nową usługę, której celem jest nauczenie ludzi, jak obniżyć część wydatków domowych dzięki tańszym zakupom.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Tomasz Domogała, przedsiębiorca, właściciel rodzinnej firmy inwestycyjnej TDJ, aktywnej w czterech obszarach - Equity, Venture, Estate oraz Fundacji. Obecnie największym obszarem inwestycyjnym jest Equity, do którego należą między innymi notowane na GPW w Warszawie spółki. Wartość spółek w portfelu Domogały systematycznie rośnie. Obecnie suma kapitalizacji publicznych spółek portfelowych TDJ wynosi już ponad 3 miliardy złotych.

Nowe Technologie/Innowacyjność

O prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku będą walczyć przedstawiciele branży Nowe Technologie/Innowacyjność. Wśród nich jest Tomasz Bochenek, stojący na czele spółki Orbitvu. Stworzyła ona unikalne rozwiązanie automatyzujące, upraszczające i kilkukrotnie przyspieszające proces wykonywania zdjęć produktowych 2D, 3D, 360 stopni w formie kompaktowych studiów fotograficznych. Produkty znalazły już nabywców na 6 kontynentach w ponad 60 krajach. Eksport stanowi ponad 90 procent przychodów spółki.

Konkurentem do nagrody jest Paweł Biskupski reprezentujący firmę Systemics-PAB, która świadczy usługi konsultingowe z zakresu telekomunikacji oraz IT, zajmując się przede wszystkim pomiarami jakości połączeń w sieciach telefonii komórkowej. Dzięki zaleceniom Systemics-PAB sieci działają wydajniej, dokładniej i efektywniej. Głównymi klientami Systemics-PAB są operatorzy telefonii komórkowej oraz regulatorzy rynku telekomunikacyjnego na całym świecie. Paweł Biskupski jest też jednym ze współkonstruktorów pierwszego polskiego komputera osobistego Mazowia.

O sukces powalczą też Tomasz Rogucki i Sebastian Stygar z Lingaro. Firma świadczy usługi informatyczne i specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań Business Intelligence, w tym zaawansowanych systemów analityki danych oraz Big Data. Klientami są międzynarodowe korporacje, które za istotne źródło przewagi konkurencyjnej przyjmują kulturę organizacyjną podejmowania decyzji w oparciu o dane. Grupa przedsiębiorstw zatrudnia 385 osób na świecie, w tym 340 w Polsce i rozwija się w tempie 30 procent rocznie.

Nowy Biznes

W kategorii Nowy Biznes szansę na tytuł mają Damian Sikora i Bartek Jędrychowski, którzy założyli platformę internetową Gamekit.com. Skupia ona użytkowników gier free to play, czyli takich, w których gra jest darmowa, jednak dodatki do gry są płatne. Gamekit daje możliwość zdobycia płatnych dodatków bez wydawania pieniędzy, poprzez wykonywanie zadań w grach i na stronach reklamodawców. W ciągu 4 lat w serwisie zarejestrowało się ponad 13 milionów użytkowników, w tym ponad 10 milionów poza Polską. Serwis działa na 15 rynkach, z których kluczowe to: USA, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Miesięcznie serwis ma 50 milionów odsłon, a użytkownicy odebrali nagrody o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych.

Na prestiżową nagrodę ma również szansę Grzegorz Pietruszyński, reprezentujący firmę Growbots. Stworzone przez nią oprogramowanie pomaga automatyzować proces pozyskiwania potencjalnych klientów biznesowych. Ponad 85 procent klientów pochodzi z USA, są to głównie inne firmy technologiczne oraz małe i średnie organizacje. Growbots był pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które otrzymało wsparcie w ramach akceleratora 500 Startups w San Francisco. Dalekosiężnym celem przedsiębiorcy jest wprowadzenie spółki na nowojorską giełdę NYSE.

O sukces powalczy też Kamil Bargiel, stojący na czele SentiOne. Głównym produktem firmy jest narzędzie, które umożliwia zbieranie i analizowanie opinii internautów z między innymi z portali społecznościowych, forów dyskusyjnych, blogów oraz komentarzy. Autorskie narzędzie SentiOne pozwala określić, czy opinia jest negatywna czy pozytywna, czy autorem jest kobieta czy mężczyzna, czy też, jaki jest zasięg dyskusji. Firma ma dziś ponad tysiąc klientów. Są wśród nich sklepy internetowe, urzędy, politycy, celebryci, a przede wszystkim korporacje, agencje interaktywne, PR i reklamowe. Najwięksi klienci zapewniają spółce 40 procent przychodów. Poza Polską spółka działa na ponad 30 rynkach europejskich.

Kandydatkami do wygranej są też Anna Skórzyńska, Marcin Gawroński, pomysłodawcy stworzenia zabawki, której szum wpływałby uspokajająco na dzieci. Klienci firmy Szumisie to w przeważającej większości oczekujący dziecka i świeżo upieczeni rodzice. Szumisie wykorzystują aktywnie do sprzedaży media społecznościowe. Wychodząc naprzeciw technologicznym wymaganiom rynku opracowali aplikację do sterowania Szumisiem i przygotowują kolejne rozwiązania, jak mierzenie temperatury niemowlaka i innowacyjny mechanizm szumiący.

Niezależne jury

Decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy podejmuje jury niezależne od EY, uwzględniając takie obszary jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. W jego skład wchodzą wybitne osobowości biznesu oraz laureaci poprzednich edycji konkursu: Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding Andrzej Dębowski – Prezes Ustka Apartamenty Marcin Iwiński - Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland Marcin Grzymkowski – Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl

Laureatów konkursu poznamy 23 listopada podczas Gali Finałowej, transmitowanej o godzinie 17.30 w TVN24 BiS.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS