Przegląd prasy: za rok e-PIT dla przedsiębiorców i wynajmujących

Z kraju

Start usługi Twój e-PIT z problemamitvn24
wideo 2/7

Usługa e-PIT niebawem zwiększy zakres swojego działania. W przyszłym roku urząd skarbowy ma rozliczyć również prowadzących działalność gospodarczą oraz zarabiających na wynajmie - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Od 15 lutego na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów czeka ponad 20 mln elektronicznych zeznań (zeznania PIT-37 i/lub PIT-38). Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, poprawić je, czy złożyć samodzielnie. Jak czytamy w gazecie, przez cztery dni skorzystało z usługi ponad 400 tys. osób.

I tak samodzielnie?

W tym roku przedsiębiorcy i wynajmujący jeszcze samodzielnie składają zeznania podatkowe, ale w przyszłym roku i oni skorzystają z usługi e-PIT. O tym, jakie firma ma dochody, skarbówka dowie się ze składanych wysyłanych co miesiąc przez przedsiębiorców elektronicznych ewidencji VAT - Jednolitych Plików Kontrolnych i na ich podstawie wpisze w zeznaniu rocznym przychody, koszty oraz wyliczy podatek - pisze dziennik.

- Problem w tym, że rozliczenia VAT i PIT rzadko się ze sobą pokrywają. W ewidencji VAT nie wpisuje się chociażby wynagrodzeń pracowników czy odpisów amortyzacyjnych od firmowego sprzętu, które są przecież kosztem uzyskania przychodów w PIT - tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" doradca podatkowy w kancelarii 8Tax Beata Hudziak.

Z gazety dowiadujemy się również, że "wiele firm korzysta ze zwolnienia z VAT" i "nie składa JPK". W związku z tym "zdecydowana większość i tak będzie musiała samodzielnie obliczyć swoje przychody oraz koszty" - czytamy.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O TYM, JAK ROZLICZYĆ PIT ZA 2018 ROK

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock