Projekty edukacyjne to olbrzymia pomoc dla dzieci w Zachodniopomorskim

Z kraju

Projekty edukacyjne to olbrzymia pomoc dla dzieci w Zachodniopomorskim

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Od specjalistycznych zajęć dla małych grup przedszkolaków po spektakularne centrum nauki dla tysięcy odwiedzających - wachlarz projektów edukacyjnych, jakie Pomorze Zachodnie może realizować dzięki funduszom unijnym jest niezwykle szeroki.

- Mamy tu grupy od 2,5 do 6 lat i w każdej grupie są też dzieci niepełnosprawne - mówi Beata Giebas, dyrektorka przedszkola Tęczowa Kraina w Szczecinie, pokazując kolejne sale, w których przedszkolaki biorą udział w zajęciach terapii ruchowej, sensorycznej i logopedycznej. Wszyscy terapeuci i pedagodzy mogą od niedawna wykorzystywać nowoczesny sprzęt, w jaki wyposażone zostały sale. - Dzięki środkom unijnym od 2018 roku realizujemy projekt "Zwiększanie szans edukacyjnych dzieci niepełnosprawnych", przez powiększenie oferty edukacyjnej dla tych dzieci - dodaje Beata Giebas. - Dzięki temu mogliśmy stworzyć salę gimnastyczną, zakupić sprzęt do tej sali, stworzyć i wyposażyć też inne sale do zajęć specjalistycznych – dodaje.

Jedna z tych sal wyposażona jest w ogromny ekran dotykowy. Przed ekranem Kacper z wyraźnym skupieniem na twarzy przesuwa obrazki dinozaurów, dopasowując je do pustych miejsc w układance. W odróżnieniu od pracy na tablecie, przy tym ekranie nie można siedzieć bez ruchu. Tu trzeba chodzić, a nawet skakać (bo ekran jest ogromny), szybko się przemieszczać (bo tego wymagają zadania) i cały czas wytężać umysł (każde zadanie uczy koordynacji, spostrzegawczości, szybkiego rozpoznawania kształtów i kolorów). - Skupiamy się na tych zajęciach na usprawnianiu grafomotoryki, ale również wszelkich funkcji poznawczych - tłumaczy Joanna Chliwa, pedagog, która prowadzi zajęcia w tej sali. - Tego typu zajęcia, które łączą w sobie ruch i zabawę są jednymi z najbardziej atrakcyjnych zajęć i nie ma dziecka w przedszkolu, które nie chciałoby na te zajęcia przyjść – podsumowuje pedagog.

Interaktywne zajęcia, które rozwijają wiedzę, ale jednocześnie też dają mnóstwo radości nie tylko dzieciom, ale też młodzieży i dorosłym będą główną ofertą Morskiego Centrum Nauki. Centrum połączy naukę, zabawę i historię regionu. - To projekt, na który czekało wiele pokoleń szczecinian - z dumą oprowadza po placu budowy centrum jego dyrektor Witold Jabłoński. - To centrum, jakiego nie ma nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wykorzystuje cały dorobek i spuściznę Szczecina związane z wodą, jachtami, statkami i z tym wszystkim, z czego Szczecin słynie – mówi Jabłoński.

Na razie przygotowany jest plac pod budowę na szczecińskiej Łasztowni. Wyburzono już budynek, który dotychczas stał w tym miejscu oraz ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Pierwsi zwiedzający powinni przekroczyć próg Morskiego Centrum Nauki w 2021 roku.

To tylko wybrane projekty edukacyjne, które na Pomorzu Zachodnim finansowane są ze środków unijnych. Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 umożliwia intensywny rozwój edukacji w regionie. 373 projekty edukacyjne otrzymały do tej pory prawie 480 milionów złotych wsparcia.

Pomorze Zachodnie. Twój port na morzu europejskich możliwości

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Raporty: