"Problem przypomina klocki domina". Projekt ustawy o zatorach płatniczych trafi do rządu

Z kraju

Jadwiga Emilewicz o podatkach Facebookatvn24
wideo 2/3

Kończymy już konsultacje projektu ustawy o zatorach płatniczych i mamy nadzieję, że jeśli nie w przyszłym to za dwa tygodnie trafi on pod obrady rządu – powiedziała w piątek w Oświęcimiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Projekt zakłada przede wszystkim skrócenie okresów płatności.

Szefowa resortu uczestniczyła w obywającym się w Oświęcimiu spotkaniu z przedsiębiorcami w ramach cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany". Minister mówiła, że zatory płatnicze poważnie utrudniają działalność gospodarczą. Firmy przez to nie inwestują, nie rozwijają się, a w skrajnych sytuacjach bankrutują. Projekt zakłada przede wszystkim skrócenie okresów płatności. - Zaczynamy od siebie nakładając na administrację, z wyjątkiem szpitali, obowiązek płatniczy nieprzekraczający 30 dni. Jeśli chodzi o podmioty prywatne, to mówimy o 60 dniach w relacjach asymetrycznych, czyli "duży do małego" - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Dodała, że nałożony zostanie także obowiązek ujawnienia praktyk płatniczych. - Taki rejestr będzie prowadziło ministerstwo finansów dla największych płatników. Zdajemy sobie sprawę, że problem przypomina klocki domina. Nie chcemy uderzać w tych, którzy nie płacą, dlatego, że im nie zapłacono, ale rozwiązać problem w zarodku, czyli u sprawców - powiedziała. Jak dodała, w przypadku przekraczania terminu płatności nastąpi "automatyczna zapadalność po przekroczeniu terminów w wysokości 5 proc. wartości niezapłaconej faktury".

"Ulga na złe ulgi"

Minister zapowiedziała, że wprowadzona zostanie także tzw. ulga na złe długi. - Przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku w sytuacji, w której dostarczył towar lub usługę, wystawił fakturę, ale sam nie otrzymał wynagrodzenia z tego tytułu - wyjaśniła. Drugim istotnym wątkiem, o którym wspomniała minister, jest nowe prawo o zamówieniach publicznych, które ma być prostsze. Celem zmiany jest też m.in. "rozszczelnienie systemu", aby o zamówienia ubiegało się więcej małych i średnich firm. - Proponujemy rozwiązanie dość rewolucyjne. Pewna pula zamówień publicznych będzie dostępna tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw - mówiła Emilewicz i przypomniała, że w procesie zamówień publicznych w 2017 roku w Polsce wypracowanych zostało 8 proc. PKB.

Portal zakupowy

Minister powiedziała również, że 18 października Urząd Zamówień Publicznych uruchomi portal zakupowy. - Proces przystępowania do zamówień będzie prostszy dla małych wykonawców, ale i małych zamawiających - wyjaśniła.

Autor: tol//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock