Inflacja 9,8 procent, deficyt bliski 65 miliardów złotych. Rząd przyjął projekt budżetu

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o projekcie budżetu na 2023 rok
Rzecznik rządu Piotr Mueller o projekcie budżetu na 2023 rokTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o projekcie budżetu na 2023 rok

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt budżetu państwa na rok 2023 - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak dodał, po głosowaniach w Sejmie rząd zajmie się projektem ustawy okołobudżetowej. W przyjętym wstępnie pod koniec sierpnia tego roku i przesłanym do konsultacji projekcie budżetu na przyszły rok rząd założył, że dochody państwa wyniosą 604,4 miliarda złotych, a wydatki 669,4 miliarda złotych.

Rzecznik rządu został zapytany w Sejmie o ustalenia po posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się w środę rano. - Przed chwilą został przyjęty projekt budżetu państwa na rok 2023 - poinformował. Mueller dodał, że Rada Ministrów będzie kontynuowana po pierwszych głosowaniach w Sejmie. - Jeszcze ustawa okołobudżetowa i projekty dotyczące służby cywilnej - dodał.

Projekt budżetu

W przyjętym wstępnie pod koniec sierpnia br. i przesłanym do konsultacji projekcie budżetu na przyszły rok rząd założył, że dochody państwa wyniosą 604,4 mld zł, a wydatki 669,4 mld zł. Oznaczałoby to, że deficyt budżetu na koniec 2023 r. nie przekroczy 65 mld zł.

Przygotowując projekt, rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a inflacja wyniesie 9,8 proc. Przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w wysokości 9,6 proc. oraz wzrost konsumpcji prywatnej o 12,1 proc. Prognozowano, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) wyniesie w przyszłym roku ok. 4,4 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) utrzyma się na poziomie 53,1 proc. PKB.

Jak zapewniał rząd po wstępnym przyjęciu projektu, w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono środki na wzmocnienie obronności oraz rozpoczęcie realizacji projektów z KPO. Podkreślano, że kontynuowane mają być też działania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej, w tym zapewnienie środków na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny takie jak: Program "Rodzina 500+", realizację świadczenia "Dobry Start" oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc., wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

Przewidziano także, że wydatki na obronę narodową wyniosą 3 proc. PKB.

Ustawa okołobudżetowa

W środę ministrowie zajmą się też projektem ustawy okołobudżetowej. Zakłada ona m.in., że w przyszłym roku nie będzie podwyżek wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W uzasadnieniu do tej ustawy wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ustala się na podstawie kwoty bazowej, określanej corocznie w ustawie budżetowej i mnożników kwoty bazowej określonych w rozporządzeniu.

Rząd zajmie się też trzyletnim planem limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2023–2025.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości