"Za życiem" wymaga poprawki w budżecie. Będą też konsultacje

Z kraju

ShutterstockProgram "Za życiem" będzie konsultowany z Radą Dialogu Społecznego

Program "Za życiem" będzie konsultowany z Radą Dialogu Społecznego. Rząd pracuje nad poprawką do budżetu, która zapewni finansowanie programu od 2017 r. - poinformowała we wtorek premier Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu.

Brak konsultacji w sprawie ustawy "Za życiem" podniosła przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Henryka Bochniarz. W liście, skierowanym w poniedziałek do premier, Bochniarz oceniła, że brak konsultacji projektu z Radą to kolejny sygnał naruszania zasad dialogu społecznego, a pomijanie Rady "podważa jej pozycję, ogranicza możliwość sprawczą, a tym samym motywację i zaangażowanie aktorów dialogu".

Odnosząc się do tego zarzutu, premier powiedziała, że uchwalona niedawno ustawa "Za życiem" jest wstępem do szerszego programu, który będzie przygotowany do końca roku. - I on oczywiście będzie konsultowany również z Radą Dialogu Społecznego - zadeklarowała szefowa rządu.

Kompleksowy program

- Ja mam nadzieję, że pani przewodnicząca Bochniarz i cała Rada Dialogu aktywnie włączy się w przygotowanie tego programu tak, aby to był program, który rzeczywiście jest dobrym programem. Bo na tym nam zależy, żeby on był programem, który wypełni te nadzieje, które są z nim związane, że będzie wreszcie kompleksowa opieka nad kobietami w tzw. trudnych ciążach, nad dziećmi, które z tych trudnych ciąż się urodzą i również nad rodzinami - powiedziała Szydło.

Wskazała, że szybkie uchwalenie ustawy pozwala m.in. "złożyć poprawkę do budżetu (...) tak, ażeby w przyszłym roku już zapewnić finansowanie tego programu".

- Budżet jest w tej chwili w komisjach sejmowych, przygotowujemy tę poprawkę i ona oczywiście będzie przez rząd złożona - dodała Szydło.

Bez poprawek

Ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" w piątek uchwalił Sejm, Senat nie wprowadził do niej poprawek; teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Bochniarz zarzuca rządowi, że projekt ustawy został skierowany przez rząd do Sejmu w ubiegłą środę, do Biura Rady Dialogu Społecznego wpłynął następnego dnia - w czwartek. Ustawa przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny. Środki dla asystentów rodziny mają pochodzić z Funduszu Pracy.

Trzy filary

Szydło przypomniała we wtorek, że ustawa jest pierwszym elementem systemu wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. - Drugi element to jest program, ten szeroki program, który do końca roku zostanie przedstawiony. I trzeci element to jest kampania informacyjna, którą już niebawem również rozpoczynamy - powiedziała premier. Zaznaczyła, że na program - oprócz szeroko rozumianej pomocy medycznej i wsparcia socjalno-finansowego - złoży się również "opieka edukacyjna". - I tutaj pani minister Zalewska również pracuje. W ministerstwie edukacji będą przygotowane propozycje - dodała. - To będzie kompleksowy program, będziemy oczywiście etapowo włączali jego kolejne elementy. Zależy nam na tym, żeby zbudować profesjonalne centra koordynacyjno-opiekuńczo-medyczne, w których będzie szeroka pomoc dla rodziny, dla rodziców i dla dziecka. Więc ten program złożymy do końca roku i on oczywiście będzie konsultowany również z Radą Dialogu Społecznego - powiedziała szefowa rządu.

Przyjęta przez obie izby kontrowersyjna ustawa „Za życiem” czeka tylko na podpis prezydenta:

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock