Chcesz dostać 500 zł na dziecko? Resort ostrzega: uważaj na oszustów

Z kraju

ShutterstockWniosek o świadczenie będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia

Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do Programu Rodzina 500 plus. Monitorujemy tę sytuację - podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podał w komunikacie resort rodziny pracy i polityki społecznej w ostatnich dniach zaobserwowano znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do Programu Rodzina 500 plus.

Kolejne ostrzeżenie

"Monitorujemy tę sytuację. Równocześnie informujemy, że jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez stronę rządową informacjami o programie są strony: rodzina500plus.gov.pl oraz obywatel.gov.pl" - informuje ministerstwo. Na początku marca resort ostrzegał, że pojawia się coraz więcej oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze np. poprzez pośredniczenie w składaniu wniosków o 500 zł na dziecko. Jeszcze wcześniej, bo w styczniu ministerstwo informowało, że w internecie pojawiły się fałszywe strony, na których można pobrać wniosek o świadczenie. "To próba wyłudzenia pieniędzy" - ostrzegał wówczas resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Za darmo

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się także do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka o podjęcie szybkich działań na zgłoszenia o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób starających się o świadczenie z programu 500 plus.

Wniosek o świadczenie będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia - przypomina MRPiPS. Jest on bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma opłat - podkreśla ministerstwo w związku z powstającymi kolejnymi stronami internetowymi, które oferują pobranie wniosku za opłatą.

Na co zwrócić uwagę?

Ostrzeżenie opublikowało również Ministerstwo Cyfryzacji, przypominając, na co warto zwrócić szczególną uwagę, by przy okazji składania wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus drogą online nie stać się ofiarą cyberprzestępców. MC podkreśliło m.in., że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy SMS-ową danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania ani przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji. Resort podkreśla, że przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy). Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program, nie korzystając z wyszukiwarek, ponieważ te mogą odsyłać na fałszywe strony o podobnym adresie i wyglądem przypominające stronę właściwej instytucji. "Jeśli w wyglądzie strony cokolwiek wzbudzi zaniepokojenie klienta, przed zalogowaniem do systemu transakcyjnego powinien się on upewnić, że wszedł na właściwą stronę lub skontaktować z konsultantem infolinii" - sugeruje resort. Resort radzi, by zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub SMS-a z prośbą o kliknięcie w link lub odesłanie wiadomości. "Nie należy na nie reagować – może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera!" - ostrzega MC. Jeżeli link z otrzymanej wiadomości został już otwarty i podano jakiekolwiek dane na stronie internetowej przypominającej serwis transakcyjny lub stronę związaną z programem 500 plus, należy niezwłocznie skontaktować się z konsultantem banku. MC przygotowało specjalne filmy, w których radzi, jak uchronić się przed cyberprzestępcami. Można je obejrzeć na stronach resortu.

Program

W kwietniu ruszy program Rodzina 500 plus, w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe, 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, również na pierwsze.

Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko? Tłumaczy wiceministerTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: