Zmiany w rządowym programie. Od stycznia wyższe kryteria dochodowe

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu: Czarnek chce podjąć działania zmierzające do tego, aby nie zwalniać nauczycieli
Rzecznik rządu: Czarnek chce podjąć działania zmierzające do tego, aby nie zwalniać nauczycieliTVN24
wideo 2/18
TVN24Rzecznik rządu: Czarnek chce podjąć działania zmierzające do tego, aby nie zwalniać nauczycieli

Od początku 2023 roku obowiązują wyższe kryteria dochodowe uprawniające do pomocy z programu "Posiłek w szkole i w domu". - Zmiany pozwolą zapewnić wsparcie między innymi w formie posiłku i produktów żywnościowych, większej grupie osób - wyjaśniła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

28 grudnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019–2023. Zmiany dotyczą podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze wsparcia ze 150 proc. do 200 proc. kryterium (o którym mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej).

Program "Posiłek w szkole i w domu" - zmiany od nowego roku

Zgodnie z uchwałą pomoc w ramach programu otrzymają osoby o niskich dochodach, których dochód nie przekracza: 1552 zł – dla osoby samotnie gospodarującej (dotychczas było to 1164 zł) i 1200 zł – dla osoby w rodzinie (dotychczas 900 zł).

Uchwała weszła w życie 1 stycznia 2023 r.

- Zmiany te pozwolą zapewnić szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy w formie m.in. posiłku, produktów żywnościowych czy świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności. Dodatkowo program dofinansuje dowóz posiłków osobom niewychodzącym z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność, które same nie są w stanie posiłku przygotować. Osoby te bardzo często zgłaszają się po pomoc żywnościową - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Ważnym elementem programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej.

Program finansowany jest ze środków budżetu państwa oraz środków własnych jednostek samorządu terytorialnego. Ogólna kwota środków z budżetu państwa przewidziana w całym okresie realizacji programu to 2,75 mld zł – 550 mln zł rocznie.

Czytaj więcej: Czarnek: w perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić 100 tysięcy nauczycieli

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości