TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy program rządu przyjęty. "Mamy obowiązek robić wszystko, aby wypadków było jak najmniej"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Premier o inwestycjach drogowychTVN24
wideo 2/10
TVN24Premier o inwestycjach drogowych

Jednym z priorytetów rządu jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych i ofiar; będziemy budować bezpieczną infrastrukturę drogową - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Program przebudowy skrzyżowań na drogach krajowych, doświetlania przejść dla pieszych służy właśnie realizacji tego priorytetu - stwierdził Morawiecki, mówiąc o rządowym programie budowy bezpiecznej infrastruktury drogowej.

- Budujemy obwodnice, budujemy autostrady, drogi szybkiego ruchu, ale też przebudowa w wielu miejscach naszej ojczyzny dróg krajowych, i nie tylko, objęta będzie szczególnym priorytetem rządu w najbliższych 2-3 latach - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, jest przekonany, że program doprowadzi do zmniejszenia liczby wypadków. - Będziemy oświetlali i doświetlali przejścia drogowe, oddzielali ruch pieszych od pojazdów, poprawiali widoczność na skrzyżowaniach i redukowali liczbę punktów kolizyjnych - tłumaczył Morawiecki.

"Liczba wypadków spada"

- Liczba wypadków drogowych w Polsce spada, ale nie w takim tempie, jak byśmy tego chcieli - wskazywał natomiast minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, "rząd ma obowiązek robić wszystko, aby tych wypadków było jak najmniej, tych złych sytuacji było jak najmniej".

- Działamy poprzez edukację, działamy poprzez zmiany prawa i działamy poprzez inwestycje. W każdej z tych dziedzin staramy się zrobić wszystko, aby tych wypadków drogowych było jak najmniej. I stąd też odpowiedź, odpowiedź na zobowiązanie, które nałożył na nas premier, wygłaszając w expose tezę dotyczącą programu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach - mówił. Wskazał, że program został przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury.

- Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej został we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty. (...) Efektem tego w najbliższych latach to wydatkowane tylko na drogi krajowe 2,5 mld zł, 625 mln zł rocznie - powiedział Adamczyk.

Z wypowiedzi ministra wynika, że dzięki programowi zostanie w nowoczesny sposób oświetlona większość z 11 tys. przejść dla pieszych. Dodał, że w Ministerstwie Infrastruktury przygotowano już szczegółowe wytyczne, w jaki sposób przejścia mają być oświetlone.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock