"Program 500 plus nie wpłynie na demografię"

Z kraju

TVN24 BiSRozmowa o 500 plus. Co z demografią?

Można mieć wątpliwości, czy program Rodzina 500 plus odniesie zakładany skutek demograficzny - powiedział w TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i były minister pracy. Podziela je także Jan Maria Jackowski, senator PiS. - To nie jest tak, że funkcja pieniądze gwarantuje załatwienie dzietności - przyznał.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza program 500 plus to "wsparcie dla rodzin, szczególnie dla tych w trudnej sytuacji materialnej". - Pytanie, czy będzie miało zakładany skutek demograficzny, tu już można mieć wątpliwości - powiedział.

Poprawka bez echa

Szef PSL wyraził żal, że w programie nie uwzględniono poprawek jego ugrupowania, w tym "złotówka za złotówkę". - Ta poprawka została bardzo dobrze oceniona merytorycznie. Ona mówi o tym, że jeżeli przekroczy się próg dochodowy o złotówkę, to o złotówkę pomniejsza się wartość świadczenia. Ona dawałaby szansę skorzystania z programu jeszcze większej liczbie rodzin. Mam nadzieję, że wrócimy jeszcze do tej koncepcji - mówił. Jackowski przyznał, że jeśli chodzi o wpływ programu na demografię to "pan minister ma trochę racji". - To nie jest tak, że funkcja pieniądze gwarantuje załatwienie dzietności. Bo w wielu znacznie bogatszych od nas krajach Unii Europejskiej polityka prorodzinna nie przekłada się na wzrost dzietności. Ale polepszenie sytuacji materialnej jest elementem, który może sprzyjać decyzji o posiadaniu kolejnego dziecka - tłumaczył.

Skąd pieniądze?

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że program musi mieć stabilne źródło finansowania. - Tu jest odpowiedzialność rządu, który przyjmując taką ustawę, musiał przewidywać skutki na 10 lat do przodu. Szkoda, że to nie było doprecyzowane w ustawie, teraz musimy się domyślać z jakich to źródeł może być, ale nie wyobrażam sobie, żeby na ten program nie znalazły się pieniądze - powiedział szef PSL.

Jackowski przypomniał, że minister pracy Elżbieta Rafalska zapewniała we wtorek, że nie ma możliwości, aby w przyszłym roku program finansować z Funduszu Rezerwy Demograficznej. - Wszystkie wskaźniki ekonomiczne są raczej pozytywne. Polska gospodarka zaczyna nabierać rozpędu. Jeżeli zostaną wdrożone reformy dotyczące uszczelnienia poboru VAT-u, podatku bankowego i podatku handlowego to te środki będą - zaznaczył.

Co w programie?

Program Rodzina 500 plus rusza 1 kwietnia. Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz on-line. Aby otrzymać świadczenie od 1 kwietnia wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci. Program 500 plus. Wszytko, co musisz wiedzieć

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: