Cena benzyny w górę, a co z dieslem? Analitycy podzieleni w opiniach

Z kraju

Kierowcy narzekają na drogie paliwotvn24
wideo 2/5

Ceny oleju napędowego w nadchodzącym tygodniu mogą spaść w detalu o 2-3 grosze na litrze - uważają analitycy z biura BM Reflex. Z kolei eksperci z portalu e-petrol twierdzą, że ceny oleju napędowego pójdą w górę. Więcej zapłacimy też za tankowanie benzyny. W tym przypadku analitycy są już zgodni.

Według ekspertów z biura BM Reflex skala podwyżek (w przypadku benzyny) może sięgnąć 3-5 groszy na litrze.

Według e-petrol w okresie między 6 i 12 sierpnia zwyżka cen detalicznych na rodzimych stacjach spowoduje, że benzyna 98-oktanowa kosztować będzie 5,41-5,51 zł za litr. W przypadku cen benzyny 95-oktanowej prognozowany poziom cen to 5,09-5,18 zł za litr.

"Olej napędowy także może drożeć i lokować się w przedziale 4,98-5,07 zł/l. Jedynie w przypadku autogazu możliwe jest obniżenie się średniej ceny i znalezienie się tejże w przedziale 2,30-2,38 zł/l" - czytamy w prognozie.

Widoczne różnice

Eksperci z Refleksu zwracają uwagę, że wciąż widoczne są duże różnice w cenach między poszczególnymi stacjami.

"Przed wyjazdem w dalszą podróż warto zwracać uwagę, gdzie tankujemy i tankować na stacjach, które znamy. To często, choć nie zawsze, pozwoli nam uniknąć zaskoczenia wysokimi cenami zwłaszcza przy autostradach czy w miejscowościach turystycznych" - twierdzą analitycy z Refleksu.

Dodają oni, że w porównaniu do sytuacji sprzed roku nasze wydatki za paliwo są obecnie wyższe w przypadku benzyny 95 i 98 średnio o 14 proc., w przypadku oleju napędowego o 17,6 proc. i najwięcej, bo aż o 25,5 proc. wzrosły rachunki za tankowanie LPG.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock