"Nie reagować, nie klikać w link". Ministerstwo ostrzega przed SMS-ami

Z kraju

Jak nie dać się oszukać hakerom?tvn24bis
wideo 2/2

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS, sugerującymi możliwość wykonania operacji finansowej z użyciem serwisu Profil Zaufany. "Tego typu informacje nie pochodzą od administratorów systemu, a od oszustów" - podkreślili przedstawiciele resortu w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Jednocześnie ministerstwo poprosiło o ignorowanie tego typu wiadomości. "Wiadomości zawierają link, który może być niebezpieczny" - dodano.

Oszustwo na Profil Zaufany

O tym, że trwa ofensywa oszustów, przekonał się dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

"Sam dostałem przed chwilą taką wiadomość. Nie reagować, nie klikać w link, nie odpisywać. To kolejna próba oszustwa. Nikt w zastępstwie Państwa nie może wnioskować o uzyskanie pożyczki z wykorzystaniem Profilu Zaufanego" - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze, zamieszczając treść otrzymanej wiadomości.

"Profil Zaufany - Twoje zlecenie pozyczki pienieznej w kwocie 20.000 PLN zostało przyjete, pieniadze zostana wyplacone w ciagu 60 minut. Mozliwosc anulowania zlecenia przez internet" - czytamy w SMS-ie (pisownia oryginalna).

Fałszywa strona banku

Jako pierwszy o podejrzanych wiadomościach napisał branżowy portal Niebezpiecznik.pl.

Jak wskazano w artykule, po kliknięciu w link rozsyłany przez oszustów zostaniemy przeniesieni na fałszywą stronę Profilu Zaufanego, gdzie będziemy mieli do wyboru rzekome zalogowanie się przez Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną.

Pierwsza z opcji nie działa, jednak - jak podkreślił branżowy portal - z logowaniem przez fałszywą stronę banku nie ma żadnego problemu.

"Przestępcy w ten sposób wyłudzają login i hasło, a następnie kod z przesłanego przez bank SMS-a, dzięki któremu - jak się domyślamy - ustawiają na koncie ofiary 'zaufanego odbiorcę' i…żegnaj gotówko" - czytamy.

To nie pierwsze oszustwo z użyciem Profilu Zaufanego. O fałszywych wiadomościach e-mailowych Ministerstwo Cyfryzacji informowało bowiem także na początku listopada.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany to darmowy podpis elektroniczny dla użytkownika internetu, który chce załatwiać sprawy urzędowe przez platformę ePUAP bez konieczności wizyty w urzędzie.

Pozwala na załatwienie bez konieczności wychodzenia z domu takich spraw, jak na przykład złożenie wniosku o świadczenie w programie Rodzina 500 plus czy wniosku o dowód osobisty, czy prawo jazdy. Dzięki niemu można też sprawdzić stan punktów karnych.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock