Gospodarka urosła szybciej, niż oczekiwano

Z kraju

Prof. Marian Noga o przyczynach wzrostu PKBTVN24 BiS
wideo 2/4

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2017 roku o 4,8 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To pozytywne zaskoczenie. Wcześniejsze szacunki mówiły o wzroście o 4,6 procent.

Wstępne dane o PKB za 2017 rok GUS opublikował 23 kwietnia.

Jak poinformował dziś urząd, dane te zostały zrewidowane z tytułu uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług, rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych opracowanych na potrzeby październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora.

GUS dodał, że w ujęciu rocznym spożycie publiczne wzrosło o 3,5 proc., nakłady brutto na środki trwałe - 3,9 proc., a popyt krajowy - 4,9 proc.

Bieżący rok

W sierpniu GUS poinformował, że PKB niewyrównany sezonowo w drugim kwartale 2018 roku wzrósł realnie o 5,1 proc. rok do roku wobec wzrostu 5,2 proc. w pierwszym kwartale oraz wobec 4 proc. w analogicznym kwartale zeszłego roku.

Natomiast PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się w drugim kwartale realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,0 proc.

Jak oceniła minister finansów Teresa Czerwińska tempo wzrostu w drugiej połowie bieżącego roku obniży się w okolice 4,5 procent, a w przyszłym roku spadnie już poniżej 4 procent.

Według szacunków NBP wzrost PKB ma w tym roku wynieść 4,6 procent. W 2019 gospodarka ma wyhamować do 3,8 procent, a w kolejnym roku - do 3,5 procent.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock