Polska gospodarka na plusie. Najnowszy odczyt PKB

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Marek Zuber o niepewnej sytuacji gospodarczej
Marek Zuber o niepewnej sytuacji gospodarczejTVN24
wideo 2/5
TVN24Marek Zuber o niepewnej sytuacji gospodarczej

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w trzecim kwartale wzrósł o 3,6 procent w ujęciu rocznym - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kw. wzrosły o 2,0 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 0,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 3,1 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał wzrostu inwestycji o 4,5 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 2,4 proc. rdr i popytu krajowego o 3,1 proc. rdr.

Komentarze ekonomistów

"Mocne hamowanie popytu krajowego zmniejszyło dynamikę PKB w 3q22 do 3,6 proc. r/r (z 5,8 proc. r/r w 2q22): konsumpcja prywatna: 0,9 proc. r/r (wobec 6,4 proc. r/r w 2q), inwestycje: 2,0 proc. r/r (wobec 6,6 proc. r/r w 2q) Wkład zapasów do wzrostu PKB lekko w górę" - komentowali eksperci PKO BP.

"PKB w III kwartale wzrósł o 3,6 proc. (poprzednio podawane 3,5 proc.). Nie sam spadek, lecz kompozycja jest zaskakująco. Bohaterem spadków nie są zapasy, lecz znaczące obniżenie konsumpcji i inwestycji. Znacząco wzrosły szanse, że za moment zobaczymy recesję w konsumpcji" - przewidywali ekonomiści mBanku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości