Produkcja przemysłowa zaskoczyła we wrześniu. Najnowsze dane

Z kraju

Marek Zuber o sytuacji gospodarczej za rządów PiStvn24bis
wideo 2/3

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2019 roku wzrosła o 5,6 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 10,7 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są wyraźnie lepsze od przewidywań.

Po sierpniowych danych dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce, gdy zaobserwowano spadek o 1,3 proc. rok do roku (rdr) oraz 6 proc. miesiąc do miesiąca (mdm), we wrześniu wskaźnik znacznie się poprawił. Było nawet lepiej niż prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu o 4,7 proc. rdr oraz o 10,0 proc. mdm.

Według wstępnych danych we wrześniu wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (na 34) działach przemysłu. Spadek wystąpił w 7 działach.

Komentarze

Analitycy banku Pekao SA zwrócili uwagę na "utrzymujący się cały czas przyzwoity wzrost krajowej produkcji przemysłowej, w tym w szczególności w działach o wysokim udziale eksportu, pomimo mocnego spowolnienia gospodarki niemieckiej".

Także główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski podkreślił, że dane o produkcji przemysłowej są "lepsze od oczekiwań".

"Pomogła niska ubiegłoroczna baza i korzystne efekty kalendarzowe. Zamówienia wciąż pikują, ale jest szansa, że mimo dekoniunktury w Niemczech i spowolnienia w budownictwie dowieziemy wzrost PKB (4,4 proc.) w 2019 r." - napisał Borowski.

Analitycy ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że "bardzo dobrze radzą sobie branże eksportowe" i wyjaśnili, że drugi słaby miesiąc w przetwórstwie ropy może być efektem przestojów.

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock