"Tempo wzrostu najniższe w tym roku". Nowe dane urzędu statystycznego

Z kraju

Premier: polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał tvn24
wideo 2/3

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2018 roku wzrosła o 5,0 procent licząc rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,8 procent. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu o 5,2 procent, zaś miesiąc do miesiąca o 1,3 proc.

Z danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa rosła w 28 branżach spośród 34. Wzrost dotyczył m.in. maszyn i urządzeń (o 17,7 proc.), urządzeń elektrycznych (o 16,6 proc.), metali (o 8,4 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 8,3 proc.), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 8,2 proc.).

Spadek wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 18,9 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 10,1 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,4 proc.).

Najniższe tempo wzrostu w tym roku

- W sierpniu przemysł nieco spowolnił. Tempo jego wzrostu, poza marcem, kiedy produkcja urosła tylko o 1,8 proc., było najniższe w tym roku - zauważył ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg.

"Tak wyraźne obniżenie dynamiki to głównie wynik czynników statystycznych, jednak naszym zdaniem przemysł powoli traci formę pod wpływem pogorszenia nastrojów biznesowych w Polsce i w Europie" - tłumaczą jednak w komentarzu analitycy z Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Banku Polska. Zdaniem analityków mBanku "czysto arytmetycznie, wrześniowy odczyt powinien być jeszcze słabszy z uwagi na pogłębienie negatywnej różnicy w dniach roboczych".

Jak dodają, nieco lepszy odczyt sierpniowy oznacza, że spowalnianie dynamiki wzrostu gospodarczego jest bardzo umiarkowane, a prognoza wskazująca na 4,8 proc. w trzecim kwartale wydaje się "rozsądnym szacunkiem".

Autor: mp//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock